13 emerytura dla rencistów i emerytów, bogaci też dostaną 1100 zł

Rząd da, wcześniej już wspomnianą, Trzynastkę również dla rencistów, a zła to taka, że 1100 zł brutto otrzymają również Ci, co mają 10 tys. zł emerytury. Nie powinno więc dziwić, że 13 emerytura rozbudziła gorącą dyskusję i o tym poniżej.

Dla kogo Trzynastka (13 emerytura)?

Na początku trzynasta renta nie została wspomniana ani słowem. To spowodowało słuszne wzburzenie wszystkich, którzy uznali, że brak 13. renty byłby niesprawiedliwy, skoro waloryzacja dotyczy zawsze zarówno emerytów, jak i rencistów.

Z kolei sytuacja finansowa rencistów jest równie trudna, jak seniorów, dlatego dla większości osób było oczywiste, że jeśli już ma się pojawić dodatkowe 13 świadczenie, dla rencistów powinna być dostępna tak samo, jak dla emerytów. Zatem udało się “wywalczyć” dodatkowe świadczenie również dla tych co otrzymują rentę. Oprócz Trzynastki, mamy również waloryzacje w tym roku.

Poniżej wersja audio tego felietonu. Zapraszamy do subskrybowania kanału.


Minimalna renta – zmiany od 1 marca 2019:

  • minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1100 zł brutto;
  • minimalna renta socjalna wyniesie 1100 zł brutto;
  • minimalna renta rodzinna wyniesie 1100 zł brutto;
  • minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł brutto.

Jak widać, renty (nieznacznie) wzrosną, a dodatkowo będzie też Trzynastka. Wielu twierdzi, że skoro Trzynastka należy się wszystkim, to wszystkim i w pewnym sensie mają rację. Ale zobaczmy, co o tym piszą w mediach.

Jak podaje BusinessInsider, “Trzynastkę” w wysokości 1100 zł dostanie każdy emeryt i rencista, niezależnie od tego, jakiej wysokości pobiera świadczenie. Ci co skomentowali artykuł mówią, że setki tysięcy złotych, powędrują na konta osób, które nawet nie dostrzegą różnicy, bo są tak zamożni.

Money.pl podaje, że z raportu rocznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, emerytów, którzy mogą pochwalić się świadczeniem w wysokości ponad 5 tys. zł, jest 130 tys. osób.

13-emerytura-trzynastka
13 emerytura (Trzynastka) już w tym roku. Poniżej, kto ją dostanie.

1100 trzynastej emerytury dla bogatych i biednych

Z kolei, jak informuje „Rzeczpospolita”, najwyższa obecnie emerytura pobierana jest w województwie lubelskim, a jest to 21 512 zł. Drugie miejsce na podium pod względem najwyższych świadczeń zajmuje emerytka z województwa bydgoskiego, której ZUS miesięcznie wypłaca 21 120 zł. Oczywiście większość emerytów dostaje bardzo niskie świadczenie, co prawdopodobnie czeka wielu czytelników tej strony. Jednak, trzynasta emerytura i renta wpadnie do portfela każdego.

Ważna uwaga: Żeby liczyć na świadczenia w wysokości kilkunastu lub nawet 20 tys. zł trzeba wykazać się 60-letnim stażem pracy i wniosek emerytalny złożyć dopiero po 80. A to są rzeczy z pogranicza fantastyki.

Oczywiście większość emerytów ma niemalże głodowe świadczenie, ale zauważ proszę, że rząd PiS, to jakby nie patrzeć pierwszy, który naprawdę dał coś emerytom. Owszem, istnieje zagrożenie, że czeka nas druga Grecja, ale miała już ona być rok po wprowadzeniu 500 plus,a tymczasem gigantycznego kryzysu ekonomicznego nie widać.

Podwyżki cen są i tutaj nie ma dwóch zdań i jeśli ceny będą nadal wzrastać, to dopiero będzie można mówić o kryzysie gospodarczym.

Czy 13 emerytura jest jednorazowa?

Na Pytanie, czy wspomniana powyżej 13 emerytura jest jednorazowa odpowiedział Business Insider i okazuje się, że TAK i NIE. Bowiem na stronie czytamy, że:

“Jeśli w kolejnej kadencji Prawo i Sprawiedliwość będzie miało większość parlamentarną, to chcielibyśmy, by “emerytura plus” była wypłacana też w kolejnych latach – odpowiedział szef KPRM.”

Zatem pojawił się zwrot “chcielibyśmy”, czyli Trzynasta emerytura pozostaje, bardziej, w sferze marzeń.

Czy emeryt lub rencista musi złożyć wniosek o dodatkową emeryturę?

Nie, ponieważ wszystko za świadczeniobiorców ma załatwić ZUS. Nie ma informacji od Rządu, by istniał obowiązek składania dokumentów przez seniorów. Pytanie kto dostanie, a kto nie jest bezzasadne ponieważ nie jest to waloryzacja i podlega zupełnie innym zasadom.

Dziennik.pl ciekawie podsumowuje dodatek pisząc, że gdyby politycy doszli do wniosku, że seniorzy potrzebują wsparcia, po prostu zgodziliby się na wyższą rewaloryzację świadczeń. Jednak, taka decyzja nie miałaby takiej siły rażenia jak jednorazowy zastrzyk gotówki tuż przed głosowaniem do PE. Za 7 mld zł można by pomóc emerytom skuteczniej, choć mniej efektownie.

Seniorzy otrzymują emeryturę minimalną, a ta liczba będzie się w kolejnych latach zwiększać. Więc sytuacja ekonomiczna tej grupy rzeczywiście jest zła. Emerytura minimalna w 2019 r. wynosi 1,1 tys. zł brutto (wzrost o 70 zł w stosunku do 2018 r.), czyli 935 zł netto.

Ile będzie kosztować podwyżka emerytur?

Jak wspomnieliśmy powyżej, według wstępnych założeń koszty podwyżki emerytur i rent miały wynieść ok. 6,5 mld zł, ale teraz szacuje się, że będzie to – ok. 8,4 mld zł. Jeśli czyjaś emerytura nie przekracza 2147,30 zł brutto, wówczas zyskuje się na nowych zasadach najwięcej. Bowiem, do tej kwoty będzie bowiem obowiązywać waloryzacja kwotowa, a nie procentowa.