13 Emerytura Plus jest projekt ustawy! Trzynasta emerytura na papierze

Emerytura Plus jest już na papierze, bowiem 13 pensja ma trafić na konta seniorów już w maju 2019. Trzynastka ma jeden poważny minus i o tym poniżej.

Emerytura Plus już na papierze (Trzynastka)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało właśnie informację, że Projekt dotyczący „Emerytury+” jest już gotowy i trafił właśnie do konsultacji społecznych. Strona PolskaTimes.pl dodaje, że nie tylko emeryci, ale także renciści i ci ze świadczeniem przedemerytalnym w maju 2019 r. otrzymają po 1 100 zł brutto w ramach rządowego programu.


Zasubskrybuj kanał i dowiedz się więcej:

 

Bez wątpienia, to ważne wydarzenie w polskiej historii, bo dotychczas żadna partia takiego wsparcia seniorom nie dała. Wprawdzie jest to kwota brutto, więc na rękę 888 zł, która po rozdzieleniu na 12 miesięcy daje 74 zł miesięcznie. Jednak, sumując Emeryturę Plus z marcową podwyżką świadczenia o 56 zł netto – łącznie da 130 -140 zł miesięcznie na rękę. Dotychczas o takiej podwyżce można było tylko pomarzyć.

Od kiedy i do kiedy Trzynasta emerytura?

A jeśli chodzi o wspomniany minus, to w projekcie nie ma ani jednego zdania, że Emerytura Plus jest ustawą, która obowiązywać miałaby wiecznie. Bowiem, projekt można znaleźć na stronie legislacja.rcl.gov.pl i nazywa się on: “Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019”.

Waloryzacja 2019 + Emerytura Plus to 130-140 zł netto miesięcznie

Zaś 1100 zł brutto już w maju 2019

Niestety słowo “jednorazowym” znacznie psuje odbiór tego prezentu przedwyborczego.

W chwili obecnej projekt “Emerytura Plus” jest na etapie opiniowania. Jednak, jak podaje Money.pl, trzynaste emerytury mają trafić na konta już w maju tego roku. Stąd błyskawiczne tempo prac nad przepisami. Dowiadujemy się też, że pieniądze dostaną zarówno emeryci otrzymujący świadczenie z ZUS, emeryci mundurowi, renciści, osoby na świadczeniach przedemerytalnych, jak i emerytowani rolnicy ubezpieczeni w KRUS.

emerytura-plus-pis-trzynastka-13-pensja
Emerytura Plus to koło ratunkowe dla wielu emerytów. Szkoda, że jednorazowe.

Kiedy wypłaty z Emerytury Plus?

13 świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to prezent jednorazowy. Co ważne, kwota tego świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy z MOPS, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Co trzeba zrobić, by dostać trzynastą pensję?

By dostać trzynastą pensje, a dokładnie, dodatkowe świadczenie – nie trzeba nic robić. Proces przyznawania jest automatyczny, więc nie trzeba odwiedzać w tym celu placówki ZUS.

“Trzynastka” tylko na rok?

Czy seniorzy za rok też dostaną trzynastą emeryturę? O tym rząd nie przesądził, bo jesienią czekają nas wybory parlamentarne. Jak ujawnił w rozmowie z “Rzeczpospolitą” premier Morawiecki, są takie plany, ale pod pewnym warunkiem. (...) “Mogę powiedzieć, że jeżeli wyborcy nam zaufają, mamy to w planach również w kolejnych latach” – stwierdził szef rządu.

Skąd pieniądze na emerytury?

Premier, podczas omawiania finansowania “Piątki Kaczyńskiego”, powiedział, że jednym ze źródeł finansowania obietnic wyborczych PiS będzie redukcja szarej strefy, przestępców podatkowych, grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce”. Ponadto uprzedził, że rząd PiS będzie w stanie pozyskać niezbędne środki, jeśli wygra kolejne wybory.

Więcej na ten temat:

500 na każde dziecko, zwolnienia w PIT i 1100 dla emerytów (trzynastka)

13 emerytura dla rencistów i emerytów, bogaci też dostaną 1100 zł

Kiedy 13 emerytura? Trzynastka dla emerytów już niebawem

Podsumowując, takie kiełbasy wyborcze lubimy, ale zakładając, że tak jak nie mamy drugiej Japonii, to liczymy, że też nie będziemy mieli drugiej Grecji. Pewien optymizm możemy jednak mieć, bo Rząd chce opodatkować gigantów internetowych a tym samym zdobyć pieniądze na swoje obietnice.