500 na każde dziecko, zwolnienia w PIT i 1100 dla emerytów (trzynastka)

500 plus i trzynastki dla emerytów

Trzynastki dla emerytów i 500 zł na pierwsze dziecko, to nowe obietnice rządu. Wielu socjologów zauważa, że żadna inna partia nie wprowadziła tak wielu znaczących zmian w Polskim socjalu. Chodzi o to, że 23 lutego 2019 roku w Warszawie odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Więc Prawo i Sprawiedliwość wyznaczyło cele na 2019 rok.

500 zł na każde dziecko i Trzynastka 1100 dla emerytów

Jak czytamy na DoRzeczy.pl i Fakt.pl, nowe zapowiedzi programowe PiS obejmują:

  • 500 plus od pierwszego dziecka od 1 lipca,
  • zwolnienie z PIT dla pracujących do 26 roku życia,
  • obniżenie kosztów pracy – podniesienie kwoty wolnej,
  • trzynastka – 1100 złotych dla każdego emeryta,
  • przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.

Ale, jak nowy program 1000 plus wpłynie na krajowy budżet? Takie pytania zadają sobie specjaliści i zastanawiają się, czy zmiany w programie 500 plus są istotne.

Czy obiecanki PiS mogą być spełnione?

Jak pisze Forbes.pl, celem konwencji była mobilizacja działaczy oraz sympatyków partii rządzącej przed zbliżającym się maratonem wyborczym. Nowe elementy programu PiS przedstawił Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że zapowiedzi programowe PiS będą kosztować ok. 30-40 miliardów zł w skali całego roku.

Poniżej filmik,o tym, ile emeryt może dorobić do emerytury:

Opozycja zauważa, że nie da się tego spełnić, ale warto sobie przypomnieć, że w 2015 też mówiono, że nie da się wprowadzić programu 500 plus. Więc załóżmy, ze te obiecanki wejdą w życie i co wówczas dostaną Polacy?

Fakt.pl napisał, że prezes PiS zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca 500+ od pierwszego dziecka.

“Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka”

Podkreślił też, że PiS pomoże młodym ludziom i dla osób, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników. Kaczyński zadeklarował też przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych:

“W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia”

Ekonomiści twierdzą, że są to obietnice, których nie da się wcielić w życie, bo nawet obecny program socjalny znacznie nadwyręża budżet.

500 na pierwsze dziecko i niskie emerytury zostały zauważone

500 plus od pierwszego dziecka oznacza, że zauważono problem, że biedne dzieci, które nie mają rodzeństwa były omijane wielkim łukiem, co spychało je na margines. Ten fakt bez wątpienia wpłynął na decyzje rządu, by tę grupę społeczną udobruchać.

Z kolei pomoc dla emerytów w postaci Trzynastki, czyli jednorazowej pomocy w kwocie 1100 zł, to nadal bardzo mało, bo raptem 80 zł miesięcznie. Internauci piszą w komentarzach, że jeśli emerytury nie wzrosną o 500 zł, to nikt nie powinien mówić o pomocy dla seniorów, a wszystkie dotychczasowe podwyżki są po prostu wyrównaniem do inflacji – do podwyżek cen w sklepach.

A co emerytom i dzieciom dali inni?

Zauważmy, że żadna inna partia nie dalą tyle emerytom, co obecna, więc mimo, że nadal jest źle, to cieszy mnie że ktoś jednak dostrzega problem seniorów, Tutaj Radio Zet wyjaśnia, że, jak na razie nie zostały ogłoszone dodatkowe warunki, które mają obowiązywać przy ustalaniu prawa do otrzymania świadczenia 1100 zł. Prawdopodobnie “trzynastkę” otrzymają wszyscy emeryci.

Likwidacja podatku w obietnicach PiS

Zlikwidowanie podatku dla osób do 26 roku życia, to jak zauważa Onet.pl, bardzo przedziwna obietnica, bo znowu dzieli się społeczeństwo, a dzielono już dzieci na te z 500 plus i bez. Teraz, jakby znowu, osoby dorosłe nie otrzymają nic. Otrzymają za to podwyżki cen w sklepach. Bo, jak tłumaczą ekonomiści, im większa grupa dostaje jakiś socjal, to rośnie popyt. Zaś popyt decyduje o podaży, czyli o zapotrzebowaniu na towary i usługi.

emerytury 2100 i 500 na dziecko

Gdy zapotrzebowanie rośnie, rosną też ceny, bo można je podwyższać, skoro ludzie mają pieniądze. Problem w tym, że większość polaków nie otrzyma żadnego wsparcia socjalnego. To są ludzie którzy najbardziej cierpią z powodu prezentów socjalnych.

Money.pl zauważa tymczasem, że w programie PIS’u są też bonusy dla osób pracujących. Bowiem, partia podniosła już wynagrodzenie minimalne, a o tym zapomniały wszystkie poprzednie rządy.

Poniżej o emeryturach, waloryzacji itp: