500 plus tylko dla pracujących w 2019? Zmiany w 500 +

500 plus + dla pracujących TYLKO

Jest projekt ustawy, by zasiłek 500 plus otrzymywali, tylko Ci, którzy pracują, Oczywiście pomysł zbudził upiory, które chcą, by 500 plus otrzymywali wszyscy, ale z wyjątkiem tych, którzy pracują, chcą być aktywni zawodowo i czynni społecznie.

PO chce 500 plus tylko dla pracujących!

Ekonomiści i socjolodzy są w 80 procentach zgodni, że dzieci wymagają wsparcia finansowego, które chroni je przykładowo przed wykluczeniem cyfrowym, gdyż smartfon, czy laptop są w dzisiejszych czasach niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Jednak, jak podaje Pomorska pl tym rodzinom, w których oboje rodzice są bezrobotni, Platforma Obywatelska chce odebrać 500 plus. SE cytuje posła PO, że “trzeba skończyć z zasadą: czy się stoi, czy się leży 500 plus się należy”.

Skąd pomysł na zmiany w 500 plus?

DziennikBaltycki.pl twierdzi, że tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowano w Polsce. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia. Dalej czytamy, że powodem jest świadczenie 500 plus, które sprawiło, że ludzie zaczęli kalkulować, czy w ogóle opłaca im się pracować.

Moim zdaniem nie można obwiniać takich rodziców, bo jeśli prawo zezwala na kalkulowanie i kombinowanie, a rachunek z tego wychodzi prosty, to czemu by nie pozostać w domu i opiekować się dziećmi zamiast harować za najniższą krajową. Problem w tym że przykładowo samotna matka, która pracuje od kilkunastu lat jako ekspedientka i zarabia 2400 złotych na rękę łącznie z nadgodzinami nie może otrzymać żadnego wsparcia. Zatem, pomysł PO wydaje się być słuszny i racjonalny, a przede wszystkim empatyczny, bo nagrodzi ludzi pracujących. Istotne jest to, by ustawodawcy, nie traktowali po macoszemu rodziców, którzy zarabiają trochę więcej niż najniższa krajowa, bo przez to mogliby oni nadal zostać wykluczeni ze wsparcia 500 plus.

Póki, co pomysł jest pobożnym życzeniem, a posłowie pracują nad poprawkami w tym zakresie. Kiedy one będą gotowe, tego nie wiadomo i nie wiadomo ponadto, czy zostaną wprowadzone.