Do kiedy pracodawca wystawia PIT i przesyła do pracownika?

Dzisiaj znowu o podatkach, bo jak wiadomo do kwietnia wiele osób musi poradzić sobie z zeznaniem PIT, chyba, że otrzymywali wynagrodzenie tylko z pracy lub tylko z emerytury lub renty. Pozostali nadal muszą składać zeznania podatkowe za poprzedni rok.

Poniżej ten sam temat w formie audio-video. Zapraszam!

Jak mówiłem w poprzednim odcinku najpewniejsze informacje uzyskasz w pomocy na stronie podatnik.gov.pl, ale w komentarzach nadal pojawiają się pytania, do kiedy pracodawca musi wysłać PIT pracownikowi. Zatem odpowiadam poniżej.

Wysyłanie PITu do Urzędu Skarbowego

Jak podaje Money pl i e-pity.pl w 2019 r. płatnicy czyli pracodawcy zobowiązani są do wysyłki druków do fiskusa w formie elektronicznej. Nie ma możliwości wysyłki do urzędów skarbowych tych dokumentów w formie dokumentu papierowego, drukowanego. Ministerstwo Finansów przewidziało skrócenie od 2019 r. terminu, w którym pracodawcy mają obowiązek przygotowywać najbardziej popularne informacje podatkowe. Obecnie termin ten w stosunku do PIT-4R i PIT-8AR to koniec stycznia.

Wysyłanie PIT do pracowników, kiedy otrzymam pit?

Zaś PIT-11, PIT-R, PIT-8C IFT, które trafiają do podatnika, czyli pracownika można przekazywać zarówno elektronicznie, jak i po ich uprzednim wydrukowaniu. Termin na przesłanie PITów do podatników pozostaje natomiast bez zmian, czyli nadal przypada on na koniec lutego.

Jak skontaktować się z Urzędem Skarbowym?

Jak wspomniałem powyżej, oficjalna pomoc znajduje się na stronie podatki.gov.pl, Ale uwaga, gdy źle rozliczysz się z podatku, to nikt nie potraktuje Cię ulgowo, z powodu sprzecznych informacji jakie dostaniesz od konsultantów. Bowiem, nawet indywidualna interpretacja przepisów, ma małe znaczenie w przypadku sporów z Fiskusem i jest wiele przykrych doniesień na ten temat w internecie.

Na wspomnianej stronie mamy do wyboru czat z konsultantem lub email. Czat Krajowej Informacji Skarbowej dostępny jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Rozmowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnego formularza online. Niestety, czat z konsultantem lubi się zamykać i trzeba wykazać się cierpliwością.

Usługa ta umożliwia zadawanie pytań wyłącznie z zakresu prawa podatkowego i celnego niewymagających skomplikowanej analizy. Podobno, w przypadku gdy konsultant nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, rozmowa może zostać przełączona do eksperta, co jest świetnym udogodnieniem.

Polecam pisać do konsultantów w każdej sprawie i robić zdjęcia podczas rozmowy, by potem mieć jakikolwiek dowód, Zdjęcie z rozmowy można wykonać smartfonem.

Zmiany w PIT od 2019

Automatyczne rozliczenie nie dotyczy PIT’u 28, więc nie ma co czekać, że coś się samo zrobi w systemie. W 2019 r. Fiskus rozliczy podatek m.in. od pracowników czyli PIT-37 i PIT-38, zaś 2020 r. także od przedsiębiorców i samozatrudnionych, w tym rozliczających się podatkiem liniowym. PIT 28 przeznaczony jest dla podatników prowadzących indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczaną w formie ryczałtu, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej i niestety ten PIT trzeba rozliczyć samodzielnie (póki co).

Warto dodać, że są nowe wersje formularzy, dotyczące rozliczenia najmu prywatnego, działalności opodatkowanej podatkiem ryczałtowym czy karty podatkowej za rok 2018. Jeśli rozliczasz się elektronicznie w systemie e-deklaracje, to nie musisz się martwić o wersję formularza.

PIT 37 i 38 – rozliczy Urząd Skarbowy, a pozostali po staremu

Platforma do logowania się na swoje konto i weryfikacja danych będzie możliwa od 15 lutego 2019. Jak podaje infor.pl data wynika pośrednio z terminu przekazania danych przez przedsiębiorców oraz organy rentowe. W tym roku automatycznie rozliczą tam pit 37 i 38.

Nowe przepisy są dogodne dla podatników, ale niestety zaostrzono je dla płatników zaliczek. Ponieważ pracodawcy i zleceniodawcy będą musieli do końca stycznia (a nie lutego) przekazać fiskusowi dane o zaliczkach pobranych od pracowników czy zleceniobiorców.