E-deklaracje pit 28, 37 i 38 – 2019 rok – uwaga na zmiany

pit e-deklaracje 28

Jak podaje Rzeczpospolita administracja skarbowa jest już przygotowana na wypełnianie rocznych zeznań PIT za podatnika. Tak przynajmniej zadeklarowała w ubiegłym tygodniu minister finansów.

Zmiany w e-deklaracje

Po pierwsze automatyczne rozliczenie nie dotyczy PIT’u 28, więc nie ma co czekać, że coś się samo zrobi w systemie. W 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa rozliczy podatek m.in. od pracowników czyli PIT-37 i PIT-38, zaś 2020 r. także od przedsiębiorców i samozatrudnionych, w tym rozliczających się podatkiem liniowym (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L).

PIT 28 przeznaczony jest dla podatników prowadzących indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczaną w formie ryczałtu, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej. Niestety ten PIT na razie trzeba rozliczyć samodzielnie.

Po drugie są nowe wersje formularzy, dotyczące rozliczenia najmu prywatnego, działalności opodatkowanej podatkiem ryczałtowym czy karty podatkowej za 2018. Jeśli rozliczasz się elektronicznie w platformie e-deklaracje, to nie musisz się martwić o wersję formularza, zaś przy papierowych PIT’ach ma to znaczenie.

Zmiany dotyczą PIT 37 i 38 – pozostali samodzielnie się rozliczają

Potrzecie, platforma do logowania się na swoje konto i weryfikacja danych będzie możliwa od 15 lutego 2019. Jak podaje infor.pl data 15 lutego wynika pośrednio z terminu przekazania danych przez przedsiębiorców oraz organy rentowe. Ale jak mówiłem wcześniej, w tym roku automatycznie rozliczą tam pit 37 i 38.

Po czwarte, nowe przepisy są dogodne dla podatników, ale niestety zaostrzono je dla płatników zaliczek. Bowiem pracodawcy czy zleceniodawcy będą musieli do końca stycznia (a nie lutego jak było wcześniej) przekazać fiskusowi dane o zaliczkach pobranych od pracowników, czy zleceniobiorców. Jest to logiczne, bo 15 lutego pracownik będzie chciał zobaczyć dane na swoim koncie podatkowym.

W najbliższych dniach pojawi się kilka uwag i wyjaśnień w sprawie zeznać, bowiem nadal czekam na odpowiedź z portalu Podatki gov. wcześniej finanse gov.