Emerytura 2 grosze czy 21 tysięcy? Zmiany w emeryturach, waloryzacja, podwyżki

W Polsce emerytury są bardzo niskie. Niektórzy emeryci mają wysokie świadczenie, ale wielu nie stać na opłacenie czynszu i leków. Czy nowa waloryzacja to wreszcie naprawi?

Emerytura 2 grosze czy 21 tysięcy? Zmiany w emeryturach, waloryzacja

Dzisiaj gazeta Fakt opublikowała porównanie najniższych i najwyższych emerytur w Polsce. O co chodzi, że niektórzy pracowali całe życie i teraz otrzymują najniższą emeryturę.

Fakt informuje, że Polacy nie chcą czekać z przejściem na emeryturę, choć kwota przyznawanych emerytur nie przyprawia o zawrót głowy. Podobno najniższa, jaką obecnie wypłaca ZUS, to tylko 2 grosze miesięcznie w Biłgoraju.

Emerytura głodowa czy na bogato? Wysokość emerytury zależy oo pracowitości?

Dalej czytamy trochę fantastyczne porady, że wystarczy o kilka miesięcy odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę, by uzyskać wyższe świadczenie w przyszłości. Ponoć chodzi o roczną waloryzację składek, która przeprowadzana jest co roku w czerwcu.

jak powiększyć emeryturę

Osobiście, ciekawi mnie, dlaczego tak niewiele mówi się, że dłuższa aktywność zawodowa wcale nie gwarantuje wysokiej emerytury i skąd ten pochlebny charakter artykułu w stronę niby perfekcyjnych zasad obliczania emerytur.

Ile naprawdę odkładasz na emeryturę?

Wyborcza BIZ tłumaczy, że w Polsce dziś średnia długość życia to 78 lat. I rośnie. Z tych samych badań wynika, że mężczyźni i kobiety, którzy urodzą się w 2030 r. w Polsce będą mieli o 4-5 lat dłuższe średnie życie niż osoby, które rodzą się dziś. Więc, jeśli założymy, że kończymy pracę w wieku 65 lat, to mówimy już o dobrych kilkunastu latach spędzonych na emeryturze.
Jeśli przejdziesz na emeryturę w tym wieku, a średnia życia w Polsce wynosi 78 lat, to będziesz na emeryturze potrzebował mniej więcej 500 tys. zł, by żyć w umiarkowanym bogactwie. Wyborcza zauważą, że pół miliona to bardzo dużo, ale oczywiście część z tej kwoty wypłaci ZUS, który da mniej więcej 25-35 proc. z tej kwoty.
To oznacza, że we własnym zakresie trzeba zadbać o dwie trzecie przyszłego dochodu po przejściu na emeryturę. Zatem, mając dziś 40 lat i zarabiając 4 tys. zł na rękę, trzeba zacząć odkładać po 630 zł miesięcznie. Z kolei mając 30 lat, wystarczy tylko 350 zł miesięcznie. Im dłużej oszczędzasz, tym nieproporcjonalnie mniej musisz dokładać co miesiąc, żeby uzbierać docelową kwotę.

Mydlenie oczu o podwyższaniu sobie emerytury!

Stąd mydlenie oczu, że jeśli będziemy pracowali dłużej, to odłożymy na super emeryturę należy wsadzić między bajki, bo jest to zwyczajne kłamstwo, bo tylko sprzedając narkotyki i dopalacze będziemy w stanie odkładać 600 zł miesięcznie. Owszem emeryturę można powiększyć, ale są to kwoty bardzo małe.

Minimalny staż emerytalny wydaje się ważny, aby nie wypłacać świadczeń w tak niskiej wysokości, że nie spełniają żadnej życiowej funkcji. Wspomniane świadczenie w wysokości kilku groszy, kilkudziesięciu złotych czy nawet 300 zł trudno nazwać emeryturą. Rekordzistką jest emerytka z Bydgoszczy, której ZUS wypłaca – uwaga – 21 552,28 zł miesięcznie. Jaka jest recepta na takie wysokie świadczenie? Okazuje się, że ta emerytka rekordzistka przepracowała w banku 61 lat, a na emeryturę przeszła, mając 81 lat. Super człowiek!