Emerytura 70 zł plus, zamiast 500 + .Seniorzy z podwyżką emerytury od 2019

podwyżka emerytur

Dzisiaj pojawił się nowy plan na złowienie emeryta, ale wątpię, by seniorzy dali się złapać na tę tanią przynętę. bo jak donosi Forsal.pl rząd rozważa nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent. Jest już nawet gotowy projekt ustawy!

Dopiero, co zakopaliśmy marzenia o 500 plus dla emeryta, a już pojawił się pomysł, by emeryci i renciści dostali w przyszłym roku minimum 70 zł podwyżki.

70 zł podwyżki emerytur zamiast 500 plus dla seniorów

Forbes.pl informuje, że nowy sposób waloryzacji sprawi, że otrzymujący niższe świadczenia dostaną więcej kosztem tych, którzy wypracowali sobie wysokie emerytury. Ale o tych bardziej zamożnych nie trzeba się martwić, bo oni też dostaną podwyżkę, ale mniejszą.

Bowiem obecne zasady waloryzacji przewidują podwyższenie każdej emerytury o jednolity wskaźnik wynikający z inflacji i 20 proc. wzrostu płac. Według nowych planów wzrost ma nastąpić tylko o inflację, z zastrzeżeniem, że każde świadczenie ma wzrosnąć co najmniej o 70 zł.

Ten pomysł zasługuje na uwagę, bo w ten sposób osoby o najniższych emeryturach zyskają niemal 7 proc., podczas gdy pozostali mogą liczyć jedynie na podwyżkę o wskaźnik inflacji, wynoszący obecnie ok. 2 proc.

500 plus dla seniora
500 plus dla seniora już poszło do kosza

Emerytura większa niż w starej waloryzacji

Ponoć w nowym systemie zyskają ci, którzy mają emerytury poniżej 2147 zł, osoby z najniższą emeryturą dostaną o ponad 36 zł więcej niż w starym systemie.

Czy powinniśmy cieszyć się z tego pomysłu? Na pewno cieszą się rządzący, bo jest to tańszy zabieg niż łączne koszty waloryzacji i wypłacenia jednorazowych dodatków nazywanych 500+ dla seniorów.

Ciężko mówić tu o trosce rządu o seniora, a przecież dostojny wiek czeka każdego i nieinwestowanie w tych ludzi, to nieinwestowanie w siebie.