Felietony, opinie, komentarze i podkasty polityczne (wydarzenia)

Ostatniego czasu wiele się dzieje w polskiej polityce. Zapraszamy zatem na felietony i podcasty polityczne nawiązujące do aktualnych wydarzeń. W artykułach podsumowujemy opinie i komentarze na temat spraw związanych z finansami. Materiały mają formę prezentacji audio-video.

Opinie i komentarze o polityce i finansach

Poniżej prezentujemy refleksję na temat najnowszych wydarzeń, jakie opisują media. Bowiem opinie są różne i wiele można wywnioskować po lekturze komentarzy pod artykułami. Często artykuły są stronnicze lub poprawne polityczne, ale internauci zdradzają prawdziwy odbiór społeczny. Przykładowo artykuły w mediach o wzroście cen bywają monotematyczne, zaś w komentarzach możemy przeczytać, że ceny wzrosły drastycznie, a nie tylko o 3 procenty.

W polityce wiele się dzieje, ale opinie pochodzą od ludzi oglądających różne media. Ciężko, zatem znaleźć bezstronne wiadomości.

Polityka i finanse to sprawy ważne, które wzajemnie na siebie wpływają stąd pomysł na felietony związane ze sprawami ważnymi dla każdego Polaka. Poniższe materiały powstały pod impulsem lektury komentarzy i są alternatywną wersją wiadomości prezentowanych w mediach.


Felieton o zmianach w programie 500 plus.


Felieton edukacyjny o wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Raport o nadużywaniu alkoholu (statystyki).


O pomocy finansowej dla niepełnosprawnych.


Podwyżki emerytur i dodatkowe świadczenie.


Bo wygląd też się liczy, czyli coś o zagęszczaniu włosów.

Ważna uwaga: YouTube nie pobiera opłaty za subskrybowanie kanałów z felietonami. Autorzy upubliczniają swoje podcasty za darmo.

Felieton vel podkast, jeden pies, ale nie taki młody

Powraca moda na podcasty, ale niewielu wie, co to właściwie jest. Jak podaje Wikipedia, nazwa wzięła się z połączenia słów iPod i broadcast. Początki podkastu sięgają roku 2000, gdy pojawił się pierwszy szkic dotyczący użycia technologii RSS do publikowania treści. Wzrost zainteresowania felietonami w wersji audio nastąpił na przełomie lat 2004-2005. Pod koniec września 2004 roku liczba przypadków znajdowanych przez wyszukiwarki oscylowała w granicach 500 sztuk. Ale rok później było to ponad sto milionów.

Na szczęście obecnie, aby słuchać podkastów nie trzeba posiadać specjalnego odtwarzacza muzycznego – wystarczy komputer odtwarzający cyfrowe pliki dźwiękowe lub pliki wideo w przypadku podkastu z materiałem wizualnym. Jednak najnowszym trendem są podcasty słuchane na YouTube.

Oprócz pojedynczych audycji, podkast może mieć formę bloga, audycji radiowej, kursu językowego lub hobbystycznego albo odcinków czytanej przez lektora. Przykładowo, powstaje coraz więcej powieści, które pierwszych odbiorców znalazły w internecie, a inne są rozpowszechniane jako podcast, aby zwiększyć popularność wersji drukowanej

Co ciekawe, prezydent USA George W. Bush publikował niegdyś swoje sobotnie przemówienia właśnie w formie, a teraz swoje podkasty publikują wielkie korporacje medialne takie jak CNN oraz BBC.

Wikipedia podaje, że zjawisko podkastingu w Polsce pojawiło się już w roku 2005, a za pierwszy rodzimy podkast uznaje się „Warsaw calling”, prowadzony przez Włochów – Pierluigiego i Leonardo. Obecnie radio TOK FM wraca do tego trendu i intensywnie promuje swoje audycje.

“Od 2009 roku organizowany jest europejski konkurs na najlepszy podkast – European Podcast Award. Polacy biorą w nim udział od edycji 2010. W Jury konkursu od 2011 roku zasiadają także polscy zwycięzcy z lat ubiegłych” – Wikipedia

Czytane felietony nowym gatunkiem?

Audycja Video, to specyficzny rodzaj podkastu. Jest to krótki utwór dziennikarski utrzymany w osobistym tonie, zazwyczaj lekki w formie, wyrażający skrajnie osobisty punkt widzenia autora. Jednak na tej stronie staramy się być obiektywni i bezstronni stawiając na informowanie, a nie na szokowanie.

Ogólnie przyjęło się, że opinie zawarte w felietonach są stronnicze, ale charakterystyczne jest częste i sprawne prześlizgiwanie się po danym temacie. Sam felieton, jako gatunek wprowadzony został w XIX wieku, w epoce dynamicznego rozwoju prasy wielkonakładowej. Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie, zwanej kolumną felietonową. Przykładowo, we Francji nazywano go pogawędką z czytelnikiem lub kroniką.

Kiedyś felietony publikowane były na pierwszej stronie gazety, pod grubą kreską, oddzielającą je od reszty strony. Lektura ta miała głównie charakter lekki i rozrywkowy, w odróżnieniu od pozostałej części strony – poważniejszej, poświęconej polityce, ekonomii i kwestiom socjalnym. W Polsce już w latach 60. XIX wieku zaproponowano tzw. kronikę tygodniową w formie felietonu. W stolicy pionierem tego rodzaju publicystyki był Wacław Szymanowski, we Lwowie – Jan Lam, a w Poznaniu – Marceli Motty. Do uznanych felietonistów XIX wieku należeli m.in.: Michał Bałucki, Wiktor Gomulicki, Klemens Szaniawski, Czesław Jankowski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Aleksander Świętochowski.

Polityka ma różne twarze w wiadomościach telewizyjnych

Wyniki zleconej przez KRRiT analizy mediów wykazały, że “Wiadomości” TVP1 nie spełniają wymogów pluralizmu i bezstronności politycznej. Ponoć opisują one w większym stopniu niż “Fakty” i “Wydarzenia” działania rządu w pozytywnym świetle. Zauważono też, że “Faktach” jest więcej krytycznych komentarzy dziennikarskich o władzach państwa, zaś “Wydarzenia” bardziej informują o następstwach omawianych faktów.

W artykule zamieszczonym na O2.pl czytamy, że stacje telewizyjne TV Republika jak i TV Trwam ponoć bardzo negatywnie wypowiadały się na temat komitetów wyborczych Nowoczesnej i Platformy. Zaś w przypadku TVN negatywnie mówiło się o KW PiS. Na drugim końcu skali są “Dzisiaj” TV Republika i “Informacje dnia” z TV Trwam, gdzie trudno było dowiedzieć czegoś o innych partiach niż PO i PiS. Szczególnie, jeżeli częściej oglądał telewizje prywatne.

Zatem odbiór wydarzeń politycznych, często zależy od punktu siedzenia. Stąd wniosek, ze warto zaglądać do wielu źródeł, by mieć więcej niż jeden mainstreamowy obraz świata. Zapraszamy na audycje zamieszczone powyżej.