Ile wydajemy na święta, ile kosztuje Wigilia? (badanie, raport)

tyle wydajemy na święta
Ile wydajemy na święta? Jak widać, dosyć dużo!

Sprawdźmy ile w tym roku statystyczny Polak, wyda na świąteczne zakupy. Bowiem Bezprawnik.pl donosi, że wydamy około 1300 zł, czyli więcej niż przed rokiem. Ale nasz burżuazja, nie jest spowodowana wzrostem wynagrodzeń, a tym, że ceny poszły w górę. Chociaż finansiści są trochę innego zdania, ale o tym za chwilę.

Ile kosztują Święta Bożego Narodzenia?

Ciekawi mnie, jak emeryt, czy rencista radzi sobie z tymi wydatkami, bo jak wiadomo 1300 złotych, to spora suma nawet dla tych, co zarabiają dużo. Dalej czytamy na Bezprawniku, że z raportu BIG InfoMonitor wynika, że wydatki na tegoroczne święta to w zdecydowanej większości prezenty, a reszta to koszty jedzenia. Na upominki dla najbliższych przeciętny Nowak wyda 525 zł. Świąteczny stół, to 458 zł. Lecz obok wydatków na żywność 69 zł wyda na zakup środków czystości, podobną sumę – 65 zł na choinkę. Zaś 172 zł to dodatkowe koszty.

Inne badanie, ale wyniki takie same

Zaś, badanie firmy Deloitte, wykazało że każde polskie gospodarstwo domowe przeznaczy na zakupy świąteczne około 1168 zł, czyli o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tej kwoty prezenty pochłoną 532 zł, artykuły spożywcze – 511. Jednak BusinessInsider cytuje pewnego ekonomistę, który wyjaśnia, że wzrost deklarowanych wydatków świątecznych wpisuje się w obraz rosnących wydatków konsumpcyjnych widoczny w całej gospodarce. Bowiem, jak twierdzi, konsumenci zwiększają wydatki ze względu na rosnące dochody, a także optymistyczne nastroje.

Wydatki na święta wzrastają Dlaczego?

Zatem, gdzie leży prawda, bo bankierzy stawiają na dobrobyt, a socjolodzy, na wzrost cen produktów. Obawiam się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, bo wzrost cen jest widoczny gołym okiem. Więc nie stawiałbym na to, że wszyscy tak nagle się wzbogacili i wydają więcej.

I tutaj obstawiam na stanowisko opisane n Bezprawnik.pl, gdzie czytamy, że ponad połowie ankietowanych święta kojarzą się z poważnym obciążeniem dla ich domowego budżetu. 85 proc. badanych przeznaczy na ten cel bieżące dochody. Z kolei, co piąty badany skorzysta z oszczędności.

BusinessInsider dodaje, że podobnie jak w 2017 roku, najpopularniejszym miejscem zakupowym są dyskonty 46 proc. respondentów zaopatrzy się w produkty na świąteczny stół w hiper- lub supermarkecie.

Wigilia coraz droższa, wydajemy więcej

Wspomina, że w 2017 roku polskie rodziny wydawały średnio o 60 zł mniej, co oznacza, że nastąpił wzrost wydatków o 6%. Badania pokazały również, że aż 53% Polaków na grudniowe Święta w 2017 wydało o ponad 200 zł więcej, niż pierwotnie zakładało

Życzę wszystkim widzom dużo zdrowia i spokoju i zdrowego rozsądku, by niektóre podejrzane badania statystyczne nikogo nie rozochociły do nieprzemyślanych wydatków, a tym bardziej, do brania pożyczek, bo jakby nie patrzeć, to tylko święta. I czasami, zastanawiam się, czy to święto katolickie, czy może handlowe.