Jak emeryci rozliczają się w PIT z podatku, z emerytury, z ulgi, jakie odliczenia

Emeryta rozlicza się w PIT z Urzędem Skarbowym
Czasami emeryt musi złożyć deklarację PIT i o tym poniżej

Emerytury podlegają opodatkowaniu, dlatego wymagane jest również ich rozliczenie w zeznaniu rocznym PIT. Oznacza to, że emeryt może wypełnić formularz PIT-37 lub PIT-36 samodzielnie lub zostać rozlicznym przez organ rentowy w PIT-40A. Jednak wówczas nie skorzysta z ulg.

Uwaga: Korzystaj z pomocy na stronie podatki.gov.pl. bo mogą pojawić się zmiany w przepisach, z poniższego artykułu.

Jak rozlicza się emeryt tylko z emeryturą (bez pracy)?

W przypadku, gdy niestety, jedynym przychodem emeryta jest świadczenie, wypełnieniem formularza zajmie się właściwy organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS. Wtedy emeryt nie musi nic robić. Tak samo jest w 2019 roku, gdy wprowadzono rozliczanie automatyczne przez Krajową Administrację Skarbową. Bowiem, do końca lutego ZUS i KRUS mają obowiązek przekazać emerytom i rencistom wypełniony formularz PIT-40A/11A, który jest również wysyłany do urzędu skarbowego.

Emeryt może skorzystać z ulg, odliczeń

Jeśli jesteś emerytem, to musisz wiedzieć, że przysługują Ci ulgi i przy niskich emeryturach warto z nich skorzystać, ale seniorzy często odpuszczają sobie, z obawy wpadnięcia w urzędniczą machinę. Ale to nie jest takie trudne, bo jak podpowiada businessinsider, korzystanie z ulg podatkowych wymaga wprawdzie samodzielnego wypełnienia formularza PIT wraz z właściwymi załącznikami, ale przecież masz czas do końca kwietnia. Jeśli pracowałeś lub chcesz skorzystać z ulg, usiądź do swojej deklaracji podatkowej dopiero z końcem lutego. Bo Twój organ rentowy w tym terminie musi przesłać Ci druk PIT-40A/11A. Ponadto, jak wspominałem na stronie podatki,gov.pl czeka na Ciebie konsultant, który udzieli podstawowego wsparcia.

Popularną wśród emerytów i rencistów jest ulga rehabilitacyjna, gdzie można skorzystać z ulgi na leki, która przysługuje przy wydatkach przekraczających ponad 100 zł miesięcznie. W ramach ulgi rehabilitacyjnej, niepełnosprawni podatnicy lub ich opiekunowie mogą przykładowo odliczyć od dochodu koszt dojazdów na zabiegi.

Jednak, trzeba najpierw zebrać wszystkie możliwe rachunki i po prostu zanieść je do osoby, która zajmuje się rozliczaniem PIT. W internecie ogłasza się sporo osób, które za małe pieniądze zajmują się wypełnieniem wniosków. Wejdź na OLX.pl, wpisz: “pit rozliczanie” i wybierz miasto, by sprawdzić za ile rozliczą Twój Pit. Pamiętaj jednak, by koszt tej usługi nie był wyższy niż Twoje szacunkowe odliczenia, zatem ma to sens, gdy zgromadziłeś kilka rachunków za rozmaite usługi.

rozliczanie pitu
Na OLX.pl znajdziesz osoby, które chętnie rozliczą Twoją deklarację!

Emeryt może skorzystać z ulg:

 • ulgi na Internet, pozwalającej na odliczenie 760 zł od dochodu, co pozwala na pomniejszenie wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
 • ulgi rehabilitacyjnej, w tym ulgi na leki, z której korzystają osoby niepełnosprawne lub osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne;
 • ulgi odsetkowej od kredytów mieszkaniowych;
 • ulgi z tytułu darowizny itp.

Tutaj warto zaznaczyć, ze ulgi są dosyć szerokie, bo w ramach rehabilitacji można przykładowo odliczyć sobie m.in.:

 • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
 • dostosowanie pojazdów do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
 • zakup i naprawa sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Zresztą, by dowiedzieć się więcej wpisz w Google frazę: “emeryt ulgi pit”.

Gdy emeryt dorabia, ma inne dochody, bo pracuje, ma działalność

Gdy senior oprócz emerytury ma inne przychody, to musi samodzielnie rozliczyć się z uzyskanych przychodów. Właściwym formularzem do rozliczenia się będzie PIT-36 lub PIT-37 w zależności od tego, czy podatnik pracował na samozatrudnieniu, na umowie, czy został zobowiązany do naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych samodzielnie.

e-pity.pl ostrzegają, że jeśli umowy podpisywane były na mniej niż 200 zł brutto, pracodawca pobrał podatek, który został odprowadzony już do urzędu skarbowego, to w tej sytuacji pracodawca nie musi wysyłać emerytowi PIT-u. Czyli, ryczałtowo możesz zarabiać na wielu umowach jednocześnie, ważne by żadna z nich nie dawała Ci więcej niż 200 zł. Jeśli zarobek przekroczy tę kwotę, to musisz złożyć roczną deklarację PIT i wykazać kwotę zarobku.

UWAGA: Inne, dodatkowe deklaracja PIT dla emeryta

Z kolei strona Pitax.pl informuje, że w niektórych przypadkach senior musi złożyć więcej niż jedną deklarację podatkową. A tak jest, gdy poza dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych uzyskał przychody opodatkowane w innej formie, jak:

 • z działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym – wtedy korzysta z PIT-36L,
 • z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – rozliczenie składa na formularzu PIT 28,
 • z prywatnego najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – na druku PIT-28,
 • ze sprzedaży papierów wartościowych -informacje z PIT-8C przenosi na druk PIT-38,
 • z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw do nieruchomości – składa deklarację PIT-39.

Jak mówiłem w poprzednim artykule, warto korzystać z czata dostępnego na stronie podatki,gov.pl, gdzie konsultant udzieli Ci pomocy. Możesz też zebrać wszystkie pytania i wysłać do nich email. Osobiście uważam, że gdy jakaś osoba nie może poradzić sobie z rozliczeniem powinna skontaktować się z pracownikiem MOPS, który wskaże, gdzie udać się po pomoc, bo jak mówi artykuł 119, pracownik socjalny, powinien udzielać informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną trudnej sytuacji życiowej.

Tyle w temacie, temat będzie jeszcze kontynuowany, zapraszam do subskrybowania kanału i proszę o zamieszczenie materiału na Facebooku, by więcej osób się o nim dowiedziało.

Poniżej wersje audio felietonów związanych z rozliczaniem PIT w Urzędzie Skarbowym: