Jak najtaniej do Rzymu samolotem, do Włoch, Watykan – tanie zwiedzanie?

rzym włochy watykan
Watykan we Włoszech, to piękne miejsce z dużą ilością turystów.

Dzisiaj lżejszy temat, bo dowiesz, się jak najtaniej wyjechać na 5-6 dni do Rzymu samolotem, czyli właściwie polecieć. Oczywiście, najtaniej nie oznacza tanio, bo każdy wyjazd za granicę, jest wydatkiem, który boli. W przypadku Włoch, boli znacznie mniej, bo na długo pozostaje wspomnienie przepięknej architektury i nastroju miasta.

Poniżej wersja wideo tego poradnika:

W poradniku:

  • 1. Kupujemy bilet.
  • 2. Kupujemy nocleg.
  • 3. Przygotowujemy się do wyjazdu.
  • 4. Lecimy!
  • 5. Co jemy?
  • 6. Zwiedzamy i wracamy.

Kupujemy bilet na samolot do Rzymu

Nie idziemy do żadnego biura podróży, czy innego zgromadzenia, bo powiększamy koszty wycieczki. Bowiem każdy kolejny pośrednik bierze coś dla siebie z naszego portfela. Obecnie we wszystkim można poradzić sobie samodzielnie. Jeśli potrafisz założyć konto na YouTube, to poradzisz sobie z całym wyjazdem również samodzielnie.

Wchodzisz na stronę eSky.pl. W polu wyszukiwarki wpisujesz Warszawa, wszystkie lotniska i Miejsce przylotu, również wszystkie lotniska. Wskazujesz datę na przykład 20.12 do 26.12. i klikasz w lupę.
Jak widzisz, system znalazł wylot za 279 zł, co jest bardzo dobrą ceną, oczywiście jest to koszt w obie strony. Ale uwaga w tym momencie niczego nie kupuj, bo po nie masz jeszcze noclegu.

Kupujemy nocleg w Rzymie przez internet

Wchodzisz na booking.com, wpisujesz Rzym i tę samą datę, co w eSky i klikasz szukaj. Teraz klikasz w zakładkę cena i system wyszuka najtańsze oferty w danym terminie. Przewijasz, wszystkie noclegi z zapisem „pokój wieloosobowy” i w moim przypadku wybrałem hotel Liudan&rooms za 687 zł za 6 nocy, czyli w terminie, który wcześniej wskazałem.

Ocena obiektu to 8,5 i radze nie schodzić poniżej 8. Klikasz w wybierz pokój, przechodzisz trochę niżej i na dole strony widzisz szczegóły oferty. Ale uwaga, nie rezerwuj tego hotelu w tej chwili. Wracasz na esky i teraz możesz zarezerwować samolot. Bowiem, może się okazać, że eSky wyświetli informację, że rezerwacja nie może zostać przeprowadzona z jakiegoś tam powodu. I zostaniesz z kupionym hotelem w Rzymie, ale tam nie dotrzesz w tym terminie. Więc najpierw lot, a potem hotel.

W skrzynce będziesz miał ważne informacje. Wydrukuj je!

Po zakupie, wszystkie dane przychodzą na email. Również informacja, jak duży bagaż możesz wziąć ze sobą do samolotu za darmo. Nie kupuj dodatkowego bagażu, bo kosztuje dosyć drogo. Bilety i informacje o rezerwacji hotelu zapisz na pendrive lub wyślij emailem do punktu ksero i zleć wydrukowanie.

Przygotowanie do wyjazdu

Ponieważ polecisz z jednym bagażem, to niezbędne jest skrupulatne przygotowanie się. Kup sobie najtańszy czajnik bezprzewodowy, by rano napić się kawy. Twój hotel zapewne oferuje śniadanie lub nie, więc musisz posiadać jakieś 300 zł na wyżywienie w Rzymie. Wymieniasz je w kantorze na Euro. Ponieważ ta kwota będzie stanowiła gwarancje powiedzmy że przeżycia, to zastanów się nad kieszenią wewnątrz spodni, to znaczy, od strony, gdzie tylko ty możesz wsadzić rękę. Oczywiście nikt nie rzuca się tam na turystów, jak często podają media, ale “strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Pamiętaj również, by niezbędne leki spakować w dwóch miejscach, bo plecak możesz zgubić, dlatego uważam że leki należy mieć i w kieszeni, i w plecaku.

Co jeść w Rzymie, gdzie najtaniej?

W wybranym hotelu jest jadalnia z lodówką i kuchenką mikrofalową, więc coś sobie podgrzejesz, a drobne zakupy zrobisz w sklepie obok hotelu, gdzie ceny są wyższe od 1 zł do 1,5 za jeden produkt. Czyli nie jest to tak, że Polaków nie stać na zakupy w Rzymie. Jednak pamiętaj, by wybierać tanie supermarkety, a nie małe prywatne sklepiki.
Żywienie się gotowcami z supermarketu nie oznacza, że jedziemy na tanie zwiedzanie, bo włosi na co dzień nie jedzą w restauracjach, bo wiedzą, że jest tam jedzenie z astronomiczną marżą, a i często podawane są tam gotowe potrawy kupione obok w sklepie dyskontowym.
Więc, coś ciepłego jedz w McDonaldzie, bo jest tam najtaniej. Nie nabieraj się na pizzę, oprócz tej która jest na dworcu Termini (zdjęcie poniżej), za 8 euro. Ciepłe pieczywo z nadzieniem w sklepie spożywczym wcale nie jest złym pomysłem, gdy w restauracji podają to samo przynajmniej 10 razy droższe, różnica w tym, że jest na talerzu.

termini rzym dworzec
Rzym, dworzec Termini w centrum miasta. Tutaj przyjedziesz z lotniska!

Na lotnisko w Warszawie

Jeśli nie jesteś z Warszawy to musisz się liczyć z kosztem biletu by do niej dojechać. Z kolei na lotnisko dojedziesz kolejką miejską czyli SKM z dworca centralnego. Bilet kupisz w kiosku na dworcu. Możesz również pojechać również autobusem, który często jeździ również z Dworca Centralnego w Warszawie.

Przyleciałem do Włoch i co dalej?

Na lotnisku ktoś pokieruje Cię do punktu, gdzie można kupić bilet na autobus do miasta na słynny i piękny dworzec Termini. Bilet kupuje się w dwie strony, więc wystarczy że napiszesz na kartce obie daty, a Pani w kasie da Ci odpowiedni bilet. Koszt to około 10 euro w dwie strony. Przy przystankach zbierają się ludzie, więc warto zająć miejsce, by nie czekać na następny autobus.
Jeśli wcześniej nie zrobiłeś rozeznania logistycznego, to będąc na dworcu Termini, musisz pokazać w informacji, adres hotelu, by ktoś Ci wskazał w jaki autobus masz wsiąść. I być może na pierwszy rzut oka, ten poradnik wydaje się nieco szalony, to warto wiedzieć, że Rzym jest pełny turystów, którzy nie znają języka i nic nie wiedzą i każdy jakoś sobie radzi.

Watykan, Rzym, Włochy
Do Watykanu, można przejść z Rzymu na piechotę.

Jak zwiedzić Watykan, Bazylikę i kaplicę Sykstyńską?

Potem czekają Cię już tylko przyjemności. W hotelu dadzą Ci mapkę, a jak nie to poproś o darmową w innym hotelu. Do Watykanu (zdjęcie powyżej) dojdziesz na piechotę lub metrem, ludzie powiedzą Ci gdzie masz wysiąść. A w jakim języku masz pytać. W jakimkolwiek, najlepiej pokazywać na papierowej mapie, bo jeśli znasz angielski to dogadasz się jedynie z młodymi ludźmi. Zresztą i tak spotkasz Polaków na ulicy, więc nic złego się Tobie nie stanie.

Do Watykanu idź tylko w środę o 12, bo Audiencja odbywa się właśnie w każdą środę o godzinie 10:00 na Placu św. Piotra i jak się zakończ, wejdziesz zobaczyć Bazylikę bez kolejki. Jeśli chcesz zobaczyć kaplicę Sykstyńską, to musisz liczyć się z dużym kosztem, bo za bilet płaci się aż 260 zł, ale dzięki temu zobaczysz Stworzenie Adama, na sklepieniu kaplicy, co jest bardzo fajnym przeżyciem. Uważam, że ta cena jest za wysoka, ale, być może wymagają tego koszty utrzymania obiektu i tych wszystkich strażników, których tam napotkasz.

Włochy to miasto bardzo turystyczne

Pamiętaj, że niestety lub stety Rzym funkcjonuje jak McDonald i każdy przechodzień powie Ci jak trafić do hotelu, gdy zabłądzisz. Mieszkańcy są przyzwyczajeni, że turyści o coś pytają na migi, więc to nie jest tak, że będziesz zdany na siebie. Będzie kolejnym turystą, który szuka tych samych miejsc i pyta o to samo, co milion poprzednich osób.

Zakupy róż w supermarketach, a coś ciepłego jedz w McDonaldzie, bo jest tam najtaniej. Nie nabieraj się na pizze, oprócz tej która jest na dworcu Termini, za 8 euro.

Wracając należy założyć 2 godziny na lotnisku i 2 godziny na podróż, czyli najlepiej 5 godzin przed wylotem należy być na dworcu Termini i wiedzieć, z jakiego miejsca wyjeżdża nasz autobus, na który mamy już bilet, bo dostaliśmy go w momencie zakupu na lotnisku. Pamiętaj proszę o kanapkach, bo na lotnisku wszystko jest bardzo drogie.

Tyle w temacie, mam nadzieję, że trochę pomogłem, jeśli masz jakieś pytania, pytaj śmiało w komentarzach.