Jak płacić Blikiem, po co kod Blik i czy płacenie jest bezpieczne?

Blik jest na polskim runku już kilka lat, ale wielu nadal nie wie, jak płacić blikiem w sklepie lub robić przelew używając kodów Blik. Poniżej, instrukcja krok po kroku.

Jak płacić Blikiem, po co Blik i dlaczego go promują?

Przedstawiamy poradnik płacenia blikiem:

  1. Powiedz sprzedawcy przy kasie, że zamierzasz zapłacić Blikiem. Po czym kliknij w ikonę swojego banku na pulpicie smartfona, a później w czarną ikonę z białą literką B.
  2. Losowy kod sam się wygeneruje i należy podać go sprzedawcy na klawiaturze terminala płatniczego przy kasie.
  3. Smartfon poprosi Cię o potwierdzenie transakcji, więc wpisz swój poufny kod PIN, zazwyczaj ten sam, którym logujesz się do swojej aplikacji.
    To wszystko!

Blik to prosta usługa, która w Polsce pojawiła się w roku 2015. Jest to system płatności, uruchomiony dzięki zgodzie kilku banków, i jak na razie, działa tylko w Polsce. System bankowy sprawił, że cieszy się on obecnie szerokim zainteresowaniem. Bowiem, wypłata przy pomocy kodu BLIK sprawiła, że posiadanie karty płatniczej w tym wypadku jest zbędne, ale wiąże się z dostępem do Internetu.

Jak płacić w internecie przy użyciu kodów Blik?

Płacenie wspomnianym BLIKiem nie wymaga posiadania bankowej aplikacji mobilnej. Wszystkie jego możliwości są zawarte w aplikacji bankowej. Czyli jeśli masz konto w Mbanku, to podczas płacenia uruchamiasz aplikację tego banku. Bowiem, kod BLIK to nic innego jak wygenerowany 6 cyfrowy kod ukazujący się nam na ekranie smartfona.

Gdy podczas płacenia w internecie wybierzesz opcję “Zapłać przez Blik”, to ukaże się pole do wpisania kodu. Wówczas uruchamiasz aplikację swojego banku i klikasz w czarną ikonę z literką B. Wówczas dostaniesz swój unikalny i jednorazowy kod, który przepisujesz do okna, gdzie robisz zakupy. Unikalność kodu pozwala na wypłatę swoich środków z bankomatu w którym dany kod zostanie użyty lub podczas innej operacji obsługującej tą formę płatności.

Ważna uwaga: Kod BLIK jest wyświetlany na naszym ekranie do 2 minut. Po tym czasie należy przedłużyć sesję lub generuje się nowy ciąg liczb.

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu

Przydatną czynnością do której używa się BLIKA, jest wypłata pieniędzy z bankomatu. W tym celu wybieramy na wyświetlaczu bankomatu opcję płatności bez karty. Musimy mieć dostęp do internetu i przy pomocy smartfona generujemy kod BLIK w aplikacji bankowej (będziesz poproszony o zalogowanie się). Otrzymane 6 cyfr przepisujemy za pomocą klawiatury i zatwierdzamy. Teraz na telefonie ukaże się nazwa bankomatu z którego planujemy wypłacić gotówkę wraz z kwotą. Dopiero po zatwierdzeniu tej operacji, bankomat wypłaci nam gotówkę.

Warto pamiętać, że o możliwości wypłaty w ten sposób przez określony bankomat jesteśmy poinformowani naklejką na urządzeniu.

Przelew na telefon?

Przelew na telefon przy użyciu Blika jest bardzo prosty, ale oba urządzenia muszą mieć połączenie z internetem. Nie ma wtedy potrzeby podawania numeru konta bankowego odbiorcy. Jeżeli odbiorca także korzysta z przelewów telefonem pieniądze od razu znajdą na jego koncie. W przypadku przelewów postępuje się jak powyżej przy płatnościach w internecie.

Ile kosztuje płacenie Blikiem?

Na razie, banki nie pobierają prowizji za korzystanie z Blika. Usługa jest darmowa, zarówno dla sklepów stacjonarnych jak i internetowych. Uznaje się, że usługa płatności dzięki usłudze BLIK jest bezpieczna, gdyż wymaga wcześniejszej weryfikacji w celu uruchomienia aplikacji mobilnej. Zaś weryfikacja może nastąpić jedynie przez otrzymanie połączenia na zweryfikowany wcześniej numer ze specjalnym kodem, który podajemy podczas instalacji aplikacji. Z kolei, zainstalowana aplikacja zabezpieczona kodem, bez którego nie otrzymamy dostępu do żadnych ważnych funkcji na koncie bankowym. Wygenerowany kod Blik jest unikalny i ważny przez dwie minuty, zaś zrealizowanie płatności nie wiąże się z zapisywaniem danych użytkownika.

Czy Blik to użyteczna usługa?

Tak, ale bez fajerwerków, bowiem jedyną zaletą jest szybkość w płatnościach przez internet, bo w sklepie szybciej zapłacisz kartą i nie musisz obawiać się, że rozładuje się Tobie smartfon. Zazwyczaj młode osoby chwalą Blika za to, że ułatwia on wykonywanie przelewu na numer telefonu. Bo, gdy chcesz rozliczyć się z przyjaciółką za weekendowy wypad do kina, nie musisz weryfikować jej długiego numeru rachunku, podajesz po prostu numer telefonu.

BLIK
Blik ma wielu fanów, bo działa szybciej niż standardowy przelew.

Dlaczego banki tak ochoczo proponują Blika?

Chodzi oczywiście o pieniądze, bo ambicją banków polskich uczestniczących w Bliku jest promowanie BLIK-a na pozycję standardu w płatnościach mobilnych w Polsce. To również próba przełamania dominacji międzynarodowych korporacji, takich, jak Visa i MasterCard, w obsłudze transakcji bezgotówkowych. BLIK jest w jakimś sensie projektem mającym pokazać, że „Polacy nie gęsi” i poradzą sobie bez karty płatniczej.

Problem w tym, że bez karty płatniczej nie poradzimy sobie za granicą, a przecież, jak podają statystyki, jeździmy tam coraz częściej. Nikt tam nie wie, co to blik i nie zrozumie, czemu Polacy uczą się technologii której nikt nie używa. Ponadto odbiorca płatności musi być klientem banku uczestniczącym w systemie BLIK. W przeciwnym wypadku otrzymuje SMS z linkiem kierującym na stronę, gdzie będzie mógł odebrać przelew według standardowej procedury.

Jak podaje cashless.pl, od uruchomienia płatności za pomocą Blika Twisto dzielą już tylko sprawy organizacyjne. Bowiem, klienci będą mogli zapłacić Blikiem za wszystkie zakupy zrobione z Twisto. Klienci mogą zamawiać produkty w sieci, a zapłatę zrealizować po 21 dniach. Podobno w spółkę zainwestował bank ING, który jej usługę wprowadził do bramki płatniczej.

Podsumowując, Blik przyśpiesza wykonywanie przelewów w internecie, co jest użyteczne, a dokonywanie płatności za pomocą kodów wygenerowanych w BLIKU jest póki co, całkowicie bezprowizyjne. Szybkość i taniość, to jedyne zalety Blika, cała reszta bardziej służy bankom niż nam.