Kiedy 13 emerytura? Trzynastka dla emerytów i rencistów – jak często

Wielu emerytów cieszy się z 13 emerytury i dopytuje się, kiedy otrzymają dodatkowe trzynaste świadczenie. “Piątka PiS”, która stanowi program wyborczy, to szereg obietnic socjalnych. Ekonomiści oceniają, że skala obietnic socjalnych jest zaskakująca. Na szczęście polscy seniorzy nie muszą długo czekać na dodatkowe świadczenie i o tym poniżej.

Kiedy 13 emerytura i na jak długo?

13. świadczenie ma już projekt, który jest w trakcie konsultacji społecznych. Już sama jego nazwa zawiera wyraz “jednorazowym”: “Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019”. Zatem nie ma konkretnego potwierdzenia, że dodatkowa emerytura będzie przyznawana, co roku.

W kwietniu Sejm po drugim czytaniu skierował projekt Emerytura plus ponownie do komisji. Opozycja wskazał bowiem, że Kukiz’15 zgłosiło do projektu dwie poprawki m.in. aby rząd przyjął ustawę jako stałą.

“Jak damy dodatek raz, to pozwólmy, żeby otrzymywali to stale. To im da poczucie bezpieczeństwa, które jest ważne dla emerytów”

Niestety na konwencji we Wrocławiu padły bardzo istotne stwierdzenia, bo premier przyznał, że rząd wykorzystał już możliwości budżetowe i tym samym sugeruje, że walka nauczycieli i innych grup o podwyżki jest raczej skazana na porażkę. Tymi słowami premier Morawiecki rozwiał nadzieje, że po korzystnym roku dla budżetu, gdzie deficyt wyniósł zaledwie 10 mld zł, uda się wypracować kolejną nadwyżkę.

Kiedy 13 emerytura trafia na konta emerytów?

Kiedy Trzynastka wpłynie na konto? Pierwsza i ostatnia 13 emerytura została wysłana seniorom po 1 maja 2019 roku. W tej chwili pewne jest jedynie, że dodatkowa emerytura w formie trzynastki trafiła w ręce emerytów, jedynie w roku wyborczym.

“Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym.” – mówił Jarosław Kaczyński w czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Czyli, jak powyżej, 13 świadczenie jest pewne jedynie w roku wyborczym. Kolejne lata nie zostały potwierdzone żadnymi ustawami.

Jeśli, coś zmieni się w ustawie, poinformujemy o tym na tej stronie. Zapraszamy też do lektury:
Ile emeryt może dorobić (nowe okno) >
Czy 13 emerytura się powtórzy? (nowe okno) ?

Niskie emerytury polskich seniorów

Jak zauważa Dziennik.pl nadzwyczajne rozwiązanie, jakim jest przelanie wszystkim emerytom wspomnianej Trzynastki, “byłoby uzasadnione, gdyby ich sytuacja była szczególnie zła. Ale emeryci są jedną z mniej zagrożonych ubóstwem grup w Polsce.”

Powyższe stwierdzenie jest wyjątkowo dziwne, bo jak wiadomo, seniorzy dostają bardzo niskie świadczenia w porównaniu z kosztami leków i podwyżkami cen w sklepach. Jednak trzeba przyznać, że rząd rozda grube miliardy, ale nie zlikwiduje w ten sposób ubóstwa seniorów. Niestety, nie poprawi też jakości usług zdrowotnych czy opiekuńczych, które pozostawiają sporo do życzenia.

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podaje, że przedział kwotowy emerytury, która najczęściej trafia do świadczeniobiorców to 1600,01-1800 zł. W tym przedziale mieści się aż 11 proc. wszystkich beneficjentów ZUS.

13 emerytura kiedy
O 13 emeryturze piszą wszystkie media. Bowiem, to istotne wsparcie dla polskich seniorów.

Warto zaznaczyć, że trzynasta emerytura będzie kosztować ZUS ok. 7 mld zł, ale można przyjąć, że wydatek ten obciąży bezpośrednio państwową kasę. Za te pieniądze można aby pomóc emerytom skuteczniej, choć mniej efektownie. Emerytura minimalna w 2019 r. wynosi 1,1 tys. zł brutto, czyli 935 zł netto. Emeryci ze świadczeniem minimalnym żyją więc poniżej minimum socjalnego. Stąd konkluzja, że gdyby Rząd chciał rzeczywiście pomóc najbardziej potrzebującym, podniósłby najniższą emeryturę do poziomu minimum socjalnego, do ok. 1300 zł.

Ważna Uwaga: By otrzymać 13 emeryturę, nie trzeba było wykonywać żadnych czynności urzędowych. Pieniądze automatycznie trafiły do kieszeni osób uprawnionych.

Trzynastka już w maju i wybory też

Oczywiście wspomniana powyżej Trzynastka nie bez powodu pojawiła się w portfelach już w maju, bo wówczas odbyły się wybory parlamentarne. PiS musi zadbać o wyborców, więc daje im wyjątkowy prezent, jakiego nigdy nie dała opozycja.

Jak zauważają ekonomiści, o ile gospodarka na dodatkowych wypłatach dla seniorów może trochę zyskać, o tyle w finansach środkach będzie to spory ubytek. Uważa się, ze, że jeszcze w tym roku da się ten prezent sfinansować, nie wywołując większych napięć w budżecie. Bowiem, koszty waloryzacji zostały już uwzględnione w budżecie, zaś nawet trzynasta emerytura nie powinna stanowić problemu, bo w czerwcu Narodowy Bank Polski powinien wpłacić zysk za 2018 r. Może on wynosić 5–7 mld zł.

Kto otrzymał 13 emeryturę?

Podsumowując,w czasie konwencji PiS, Jarosław Kaczyński obiecał wypłacanie 13 emerytury dla wszystkich emerytów. Jak wiadomo, osoby starsze stanowią znaczną część wyborców PiS, a tym postulatem partia puściła do nich oko, podarowała coś w rodzaju prezentu przedwyborczego. Zatem:

  • każdy emeryt otrzymał w roku 2019 dodatkowe świadczenie w formie tzw. trzynastki,
  • wypłaty dodatkowych świadczeń mają były realizowane od maja 2019,
  • kwota trzynastej emerytury wynosiła tyle, co najniższe emerytura, czyli około 1100 złotych btutto.

Wyborcza.pl dodaje, że premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że dodatkowe świadczenie dostaną wszyscy emeryci i renciści. Chodzi o tych, zarówno, z najwyższymi świadczeniami, jak i tych z najniższymi. Trzynastki dostaną emeryci i renciści z ZUS, KRUS i Zakładów Emerytalnych MSWiA i MON. Będzie to w sumie 9,7 mln osób!
Na szczęście 13 świadczenie w kwocie 1100 zł brutto odbierze 220 tys. Polaków, którzy pobierają emerytury niższe niż minimalne. A więc wszyscy, którzy nie mają wymaganego stażu – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Magiczna 13 pensja

Super Express poinformował, że świadczenie będące 13-stą emeryturą nawiązuje do znanej z budżetówki 13-stej pensji, co może wprowadzać niektórych w błąd, bowiem pracownicy budżetówki najczęściej otrzymują równowartość całej swojej pensji, a nie minimalnego wynagrodzenia.

Dalej czytamy, że jednorazowy dodatek otrzymają nie tylko biedni emeryci dostający np. 2 grosze miesięcznie z ZUS, ale również ci, których świadczenie wynosi kilka tysięcy złotych.