Kto nie musi się rozliczać w pit 2019, kogo rozliczą, działalność, firma?

kto nie musi sie rozliczac w pit

Pewne jest już, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie wypełniać zeznanie podatkowe za podatnika. Wiadomo więc, kogo KAS rozliczy z PIT, a kto musi się rozliczyć samodzielnie. Nowelizacja ustawy ma za zadanie uprościć rozliczanie się osób fizycznych. Niektórzy obawiają się, że jednak muszą się rozliczyć i odwiedzić Skarbówkę. Zatem sprawdźmy jeszcze kto musi, a kto nie musi samodzielnie składać zeznania podatkowego w 2019 roku.

“To milowy krok do przodu w dialogu pomiędzy Fiskusem, a człowiekiem” (anonimowy komentator).

Zmiany w PIT 2019, kto, co i jak!?

Jak niedawno informowaliśmy, nowelizacja ustawy została podpisana, a Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 15 lutego 2019 roku na Portalu Podatkowym uruchomi nową e-usługę “Twój e-PIT”, za pomocą której rozliczy deklaracje podatkowe PIT-37 i PIT-38 – za podatników.
Więc w 2019 jest inaczej niż dotychczas i nie trzeba zapowiadać chęci bycia rozliczonym przez Urząd Skarbowy. Więc kto musi, a kto nie musi składać zeznania?

Kto nie będzie musiał składać zeznania za 2018 rok? W 2019 roku rozliczamy się za rok 2018 i Skarbówka rozliczy:

  • Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej rozliczające się;
  • – indywidualnie;
  • – wspólnie z małżonkiem;
  • – w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Kogo rozliczą, a kogo nie?

Platforma “Twój e-PIT 2019″jest dostępna dla rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie również PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Na platformie podatki,gov.pl znajdziemy automatycznie przygotowane dla nas rozliczenia roczne na podstawie danych, które Urząd Skarbowy otrzymał od pracodawców.

Jak podaje Money.pl, system “zapamięta” wytyczne z ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulg na dzieci czy informacji o organizacji pożytku publicznego wskazaną przez podatnika. Zatem, kto zostanie rozliczony automatycznie przez Skarbówkę, zależy od tego, jaki PIT wypełnia.

A co z działalnością gospodarczą?

Jak informuje, e-pity pl, Ministerstwo Finansów zapowiada, iż usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale dopiero od 2020 roku. Oznacza to, iż KAS planuje przygotować dla podatników rozliczenie PIT-36 oraz PIT-36L za 2019 rok.

Jak działa rozliczanie przez Urząd Skarbowy?

Jak wspomnieliśmy powyżej, podatnik będzie mógł zapoznać się z wypełnionym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniem za pomocą Portalu Podatkowego. Przygotowane przez KAS zeznanie będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego. Z kolei w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nie trzeba zupełnie nic robić. Jak podają media, w momencie upłynięcia terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane.

Oprócz tego w zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszonego w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. E-Usługa “Twój e-PIT” udostępni również możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem oraz wyboru OPP, której podatnik będzie chciał przeznaczyć swój 1%.

Jak sprawdzić PIT i jak zaakceptować lub odrzucić?

Dostęp do Panelu Podatnika, może uzyskać każdy. Należy wejść na wyżej podaną stronę, kliknąć na zakładkę PIT, a później e-PIT, gdzie należy podać swój numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu, którą wskazano za 2017 rok oraz jedną z kwot przychodu za rok 2018 (z PIT-11). Dzięki platformie możemy zdecydować, czy chcemy uzupełnić swoje rozliczenie podatkowe, czy pozostawimy je w formie wypełnionej przez urząd.

Emeryci i renciści także mogą sprawdzić swój PIT, m.in. w celu przekazania 1% podatku. Jednak zamiast na “e-PIT” muszą wejść w zakładkę “PIT-OP”.

Nowe terminy w rozliczeniach

Okres rozliczeń rocznych zacznie się od 15 lutego i trwać będzie do 30 kwietnia. Jak podaje PIT pl deklaracje złożone przed tym terminem będą uznawane za ważne, ale dla celów zwrotu podatku – liczyć się będą tak, jakby złożono je 15 lutego.