Niedziela handlowa? Czy dzisiaj sklepy otwarte? Żabki omijają zakaz!

Pomimo, dosyć jasnych zasad dotyczących handlu, nadal wiele osób zastanawia się, kiedy sklepy są otwarte i jaka to niedziela – handlowa, czy niehandlowa.

Niedziele handlowe i czy dzisiaj sklepy otwarte?

Nie wiesz, czy dzisiaj sklepy są otwarte. Po prostu kliknij w datę w prawym dolnym rogu pulpitu. Pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca są handlowe. Niehandlowe to niedziele w środku miesiąca, ale niektóre sklepy mogą być czynne w ten dzień. Na przykład, gdy za ladą stanie właściciel lub jego rodzina lub sklep pełni funkcję placówki pocztowej, takie miejsce może być otwarte dla handlu.

Dzisiaj niedziela handlowa, więc sklepy otwarte!

Jak donosi Dziennik Bałtycki, blisko 10 tysięcy kontroli w całym kraju przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy od wejścia w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Nie obyło się bez nieprawidłowości więc wydano 80 wniosków, które dotyczyły łącznie 130 pracowników.

niedziela handlowa sklepy otwarte

Z kolei BusinessInsider donosi, że właściciele sklepów Żabka, którym Inspekcja Pracy zarzuciła łamanie zakazu handlu w niedzielę, wygrywają w sądach. Franczyzobiorcy sieci powołują się na wyjątek przewidziany w ustawie zakazującej handlu, który umożliwia otwieranie w niedziele placówek pocztowych. Bo, jak pewnie słyszałeś, Żabki, o których mowa, mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi i dlatego mogą być otwarte w każdą niedzielę.

Głos Wielkopolski dodaje, że Inspektorzy pracy ustalili, że nie wszystkie wytypowane do kontroli Żabki były w niedziele otwarte. Spośród tych, które były otwarte, tylko część wskazywała na status placówki pocztowej. W pozostałych przypadkach sprzedaż prowadzili przedsiębiorcy lub członkowie najbliższej rodziny, co jest przecież dozwolone.

Tyle w temacie, napisz proszę, co sądzisz o zakazie handlu i zalajkuj jeśli interesują Cię podobne tematy, Kolejny materiał, w przygotowaniu więc zapraszam do subskrypcji. Dzięki i do następnego!

Polecane filmiki: