Niepełnosprawni i zasiłek pielęgnacyjny i opiekuńczy w 2018 i 2019

niepełnosprawni

Dzisiaj ważna wiadomość dla osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny oraz specjalny zasiłek opiekuńczy. Bo, jak podaje Gazeta Prawna od 1 listopada 2018 wzrosną owe świadczenia, pytanie tylko, dlaczego tak mało?!

Zasubskrybuj ten kanał i nie przegap nowego materiału o zarabianiu i oszczędzaniu.

Ciężko w to uwierzyć, ale świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych nie były podwyższane od momentu ich wprowadzenia, czyli od 1 stycznia 2013 r. To bardzo, źle świadczy o kondycji naszego Państwa, bo jak mówią naukowcy, każdy jest w jakimś stopniu inny, gdyż nie istnieje coś takiego, jak normalność.

Zasiłek pielęgnacyjny i podwyżka 2018

Na szczęście z początkiem listopada tego roku wzrośnie nieco wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Warto wiedzieć, że o pielęgnacyjny mogą starać się osoby niepełnosprawne i starsze, które nie mogą sprostać trudnościom dnia codziennego.

Co ważne, zasiłek nie zależy od dochodu osoby niepełnosprawnej i dochodu rodziny. Więc, nie trzeba się obwiać, że przekracza się owe dochody. Jest on wypłacany bezterminowo lub do momentu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Aby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej.

Ok, przechodzę do rzeczy, więc zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie do 184,42 zł. Kolejna podwyżka do 215,84 zł będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 r.

Zasiłek opiekuńczy

O specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się nie tylko osoby, które zrezygnowały z pracy, aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podjęli zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Do tej pory specjalny zasiłek opiekuńczy wynosił 520 zł miesięcznie, a od 1 listopada wzrośnie do 620 zł (podwyżka o 100 zł). Podwyżka dotyczy zasiłków dla opiekunów dzieci i osób dorosłych.

Jak dodaje Money.pl, od 1 października zwiększono kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania zasiłków. Dla osoby w rodzinie to 528 zł i 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej.

Jak widać, coś się dzieje w temacie wsparcia osób bardziej potrzebujących, ale póki co są to wdowie grosze, co musi się w końcu zmienić.