Jak najlepiej wyrobić dowód (nowe e-dowody)

Czy nowe e-dowody muszą mieć wszyscy? Zapewne tak, ale na szczęście nie od razu. Bowiem, nie każdy może wyrobić nowy dowód osobisty, więc nie każdy musi.
Aktualizacja: 06.06.2019 Błędy w nowych dowodach >

Nowe e-dowody w 2019!

Od 4 marca złożono ponad 67 tys. wniosków o e-dowód. W pierwszym tygodniu złożono łącznie 67 tys. wniosków, z czego ponad 12 proc. to wnioski złożone drogą elektroniczną. TVP Info podało, że Ministerstwo Cyfryzacji poprosiło urzędy ponowne sprawdzenie, czy niezbędne systemy i urządzenia działają poprawnie. Ponadto, urzędnicy przeszli odpowiednie szkolenia i są gotowi do weryfikacji wniosków. Warto zaznaczyć, że e-dowody będą ważne przez 10 lat, czyli tyle samo, co tradycyjne dowody tożsamości.
Wiceminister Cyfryzacji zapewnia, że:

“Dobrze przygotowaliśmy się do wdrożenia e-dowodu. System nas nie zawiódł. Złożenie wniosku zajmowało średnio kilka minut. Ale stale czuwamy nad tym procesem. Dbamy o to, by przebiegał bez zakłóceń”

W filmiku poniżej, dowiesz się, czy musisz go wyrobić, jak go zdobyć i ile kosztuje. Jak podają media, nowe dowody osobiste będą wydawane od marca 2019 roku. Akcja wymiany starych na nowe dowody osobiste ma potrwać do 2029 r.

“Nowy dowód to sprawa, która ciągnie się już dekadę. I żaden z rządów nie potrafił sobie z nim poradzić. Ponieważ jednak dofinansowała projekt Unia Europejska, to Polska ma jeszcze tylko niecały rok, by sprawę zamknąć.”- zapewniał Minister Cyfryzacji.
Po co są nowe dowody?

Elektroniczne dowody (tzw. e-dowody) będą miały specjalnego chipa z zapisanymi naszymi danymi. Ma to ułatwić obywatelom załatwienie różnych spraw w urzędach i podczas zagranicznych podróży. E-dowód będzie pełnił funkcję komunikacyjną obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi, czyli pozwoli na korzystanie z usług online.

nowe dowody e-dowód
Nowy dowód osobisty w 2019 roku.

E-dowód to dla obywatela duże ułatwienie w załatwianiu wielu spraw urzędowych, a także w czasie podróży zagranicznych. Wszystko za sprawą profilu osobistego, który zapewni wysoki poziom zaufania. Potwierdzenie tożsamości w usługach online nastąpi poprzez przyłożenie dowodu do czytnika i wpisanie kodu PIN.

Czym nowe dowody różnią się od starych?

Zmianie ulegnie umiejscowienie danych zawartych na dowodzie. Niektóre dane powędrują z awersu na rewers. Zamieszczone informacje, będą zgodne z zaleceniami oraz przepisami projektowanego unijnego rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli UE.

Ważna uwaga:
Nowe e-dowody umożliwiać będą: logowanie się do portali administracji publicznej, elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty) oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Pojawi się za to, numer CAN służący do nawiązywania bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu, a urządzeniami za pomocą czytnika kart.

Zobacz też “Mały ZUS od 2019” >

Będą także zmiany dotyczące dowodów osobistych wydawanych dzieciom. Zgodnie z propozycją, dzieci do piątego roku życia, na zdjęciach zamieszczonych w dowodzie, będą mogły mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta.

Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • płeć,
 • obywatelstwo jego posiadacza.

Rewers dokumentu będzie zawierał:

 • numer PESEL,
 • miejsce urodzenia,
 • nazwisko rodowe posiadacza,
 • imiona jego rodziców.
nowy dowód osobisty
Ma on obowiązywać na terenie całej Unii. polski nowy e-dokument został już teraz do dostosowany do rzeczonych zaleceń.

Czy muszę wyrobić e-dowód? Kto musi?

Jak podają media, nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. i co ważne, nie trzeba będzie wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów, bo zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.
Nowe dowody dostaną Ci, którzy ukończyli 18 lat lub osoby, które zgłoszą utratę dowodu i wnioskują o wydanie nowego. Warto zaznaczyć, że NIE MUSISZ wymieniać dowodu, jeśli zmienia się twój adres zameldowania albo nazwa urzędu, który wydał dokument.
A kto musi?

Musisz wnioskować o dowód, gdy:

 • masz ukończone 18 lat,
 • zmieniły się dane osobowe w twoim obecnym dowodzie, na przykład nazwisko,
 • zmienił się twój wygląd,
 • twój obecny dowód zagubił się, został zniszczony lub skradziony.

Jak i za ile wyrobić e-dowód?

Jeśli nie masz dowodu osobistego to nowy możesz uzyskać od marca 2019 roku i wówczas można to zrobić przez internet lub w Urzędzie. Najszybciej zrobisz to online i wystarczy, że złożysz wniosek na stronie obywatel.gov.pl. Zaloguj się na swój profil zaufany, dołącz zdjęcie. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP. Po odbiór musisz udać się osobiście. Usługa jest bezpłatna, a dowód otrzymasz maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Zgłoszenia kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego dokonuje się w urzędzie gminy lub w dowolnym momencie na stronie internetowej: obywatel.gov.pl. Jeśli wiesz, że to kradzież, zgłoś się na policję, wówczas nie trzeba już tego robić w urzędzie.

 

obywatel gov pl
Nowe dowody osobiste (e-dowód) będzie można wyrabiać na stronie obywatel.gov.pl

Jak długo czeka się na e-dowód?

Jak podają oficjalne źródła, czas oczekiwania na dokument to maksymalnie 30 dni. W komentarzach czytamy, że w niektórych przypadkach, czas oczekiwania jest dużo krótszy. Czy dokument jest już gotowy, można sprawdzić online na stronie obywatel.gov.pl.

Błędy w e-dowodach

Błąd dotyczy 702 dowodów, więc pomimo afery medialnej – nie jest to problem globalny. Chodzi o to, że nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że “wniosków o wydanie dowodu osobistego jest ponad 125 tysięcy, z czego już ponad 50 tys. zostało wyprodukowanych”. Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z zamówieniem, zapadła decyzja o ich unieważnieniu.

Osoby z błędnymi e-dowodami nie muszą składać nowych wniosków i dostaną dokumenty zgodnie z terminem ustawowym. Jak podają media, urzędy mają 30 dni na dostarczenie nam dokumentu pozbawionego wad.

Aktualizacja: 06.06.2019

RMF FM podaje, że wszystkie nowe e-dowody osobiste wydawane od marca są niezgodne z ustawą o dowodach osobistych. Z ustaleń rozgłośni wynika, że może chodzić o nawet 700 nowych dowodów, a problem polega na tym, że brakuje w nich kilku wymaganych ustawowo informacji, jakie zostały zakodowane w chipie. Podobno w chipie nie ma informacji o imionach rodziców i nazwisku rodowym.