Portal podatkowy – jak wejść, logowanie, rozliczanie PIT za 2018 w 2019

  Portal podatkowy - jak wejść, logowanie

Od 15 lutego 2019 będzie można zalogować się do swojego systemu podatkowego, oczywiście, jeśli nie chcesz wprowadzać zmian do swojego zeznania, nie musisz tam w ogóle zaglądać. Ale podejrzewam, że wiele osób zrobi to z ciekawości. Szczególnie osoby, które pracowały w kilku miejscach lub mają emeryturę rentę i dodatkowo dorabiały.

Jak wejść i logować się na portal podatkowy (podatki.gov.pl)

Problem, w tym, że nie można na tym portalu zalogować się od tak, bo potrzebujesz się uwierzytelnić, czyli podać dane, albo skorzystać ze swojego profilu zaufanego. Jeśli chcesz się uwierzytelnić w portalu musisz podać.

  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017
  • kwotę przychodu z jednej z informacji
  • od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018

Kłopotliwe dane do logowania na portalu podatku

Oczywiście, większość osób nie będzie znało kwoty przychodu za rok poprzedni, więc konieczne będzie udanie się do Urzędu Skarbowego, by tę informację uzyskać. Zatem najlepiej zrobić rejestrację w profilu zaufanym i można to zrobić w swoim banku. U mnie w Mbanku, poszło to szybko i sprawnie. Dzięki temu, kwota za poprzedni rok i inne dane nie będą już potrzebne do logowania.

Po zalogowaniu możesz zaakceptować swoje zeznanie bez zmian, możesz wskazać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% podatku, możesz też zmienić odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie.

Od 15 lutego wchodzimy sprawdzać PIT

Na stronie podatki.gov.pl jest szczegółowy poradnik, jak zalogować się sprawdzić swój PIT. Jest tam również pomoc w w formie email i czat, gdzie możesz zadać pytanie i uzyskać pomoc nawet od eksperta. Jak zauważają dziennikarze,
Twój e-PIT to jest bardzo nowoczesna usługa dostępną już 15 lutego. Usługa Twój e-PIT jest bezpieczna,

“przetestowana pod kątem przechowywania, gromadzenia, przetwarzania danych przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, która przeprowadziła taki audyt i możemy być całkowicie spokojni, że nasze dane – bardzo wrażliwe – będą bezpieczne” – czytamy na zachod.pl