Profil zaufany – jak założyć, po co i dla kogo? Epuap, PZ zakładanie, logowanie

profil zaufany

Co jakiś czas słyszy się w mediach, że tzw. profil zaufany jest potrzebny do wykonania jakiejś czynności w internecie. Ostatniego czasu, bardzo przydaje się on do zalogowania w Portalu Podatnika, bo dzięki niemu nie musimy podawać danych takich jak dochód wykazany w poprzednim PITcie. Zatem, poniżej, jak założyć ten profil, po co on i dla kogo?

Co to jest i jak działa Profil Zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. To po prostu, platforma internetowa – specjalny system, gdzie po zalogowaniu się – jesteśmy automatycznie logowani udo innych rządowych stron.

Czyli posiadając profil zaufany (inaczej epuap lub PZ) – możemy skorzystać z innych stron internetowych. Informatycy zaprojektowali go tak, że gdy zalogujesz się na stronie pz.gov.pl czyli w Profilu Zaufanym, to na innej stronie na przykład na obywatle.gov.pl będziesz już zalogowany automatycznie.

Zakładanie profilu zaufanego

Ponieważ PZ jest zakładany w wyjątkowy sposób, czyli będąc w Urzędzie, placówce banku lub przez bankowe konto internetowe, to istnieje pewność, że użytkownikiem jest prawdziwa osoba, której można później pokazać wrażliwe dane, jak na przykład rozliczenie PIT. Dlatego, gdy logujesz się na Platformie Podatnika, proszony jesteś o zalogowanie przez Profil Zaufany. To daje “im” gwarancję, że wchodzi osoba, która osobiście założyła sobie profil zaufany w Urzędzie lub w banku.

Inaczej jest na przykład na Facebooku, gdzie założyliśmy sobie konto podając adres email, na który przyszło potwierdzenie. Więc Facebook nie ma pewności, że Jak Kowalski, to na prawdę on. W przypadku Profilu Zaufanego, rejestracja została przeprowadzona w placówce, gdzie trzeba było okazać dokument tożsamości.

Podsumowując

  1. Profil Zaufany (PZ) zakładasz w banku lub urzędzie.
  2. Dostajesz tam link i hasło.
  3. Na stronie A proponują logowanie przez PZ.
  4. Klikasz w link i logujesz się na PZ.
  5. Strona A już wie, że jesteś zalogowany na PZ i może pokazać tobie Twoje konto w ich systemie.

Czy trzeba posiadać Profil Zaufany?

Możesz go mieć, ale nie istnieje prawny obowiązek jego posiadania. Jednak, jak twierdzą ekonomiści, Profil Zaufany będzie niebawem obowiązkowy. Jeszcze niedawno, każdy mówił, ze to zbędne narzędzie, nie wiadomo po co. Teraz okazało się, że by sprawdzić swój PIT potrzebujesz profilu zaufanego. Niebawem zostaną podłączone kolejne strony, które będą wymagały logowania się przez profil zaufany. Zatem brak profilu niebawem wykluczy z korzystania w ważnych stron rządowych.

Gdzie założyć profil zaufany?

By założyć profil zaufamy, wejdź na swoje konto bankowe i sprawdź, czy istnieje możliwość założenia Profilu przez internet, możesz też udać się do Urzędu wskazanego na pz.gov.pl, gdzie otrzymasz login i hasło do swojego PZ. Zatem, PZ założysz bez wychodzenia z domu.

Poniżej filmik, o wyrabianiu e-dowodu: