Psychopaci TOP 10 zawodów dla psychopatów. Cechy psychopatyczne i praca

psychopaci cechy zawody praca

Psychopaci zarabiają lepiej, bo psychopata to pracownik idealny!

Dzisiaj dobra wiadomość dla wszystkich psychopatów. Bowiem okazuje się, że pewne cechy uznawane w społeczeństwie za dysfunkcyjne bardzo dobrze sprawdzają się w zarabianiu. Z drugiej strony, pracowanie za najniższą krajową i utrzymanie się za to, to sadomasochizm i geniusz w jednym.

Wikipedia mówi, że psychopatia, to „zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa”. Ponoć osoby takie mają trzy deficyty psychiczne: emocji czyli, defekt emocjonalny polegający na braku przyswajania odruchów moralnych i braku empatii, uczenia się i deficyty w relacjach interpersonalnych, chodzi o przydatności innych do własnych celów, płytkie związki, ignorowanie konwencji społecznych.

psychopata
Psychopata, to nie zawsze osoba, jak z horroru.

Psychopata nie taki zły, gdy dla Ciebie pracuje!

Ponoć osoby z takimi cechami dobrze zarabiają, ale nie martw się, dla każdego coś się znajdzie, chociażby ignorowanie konwencji społecznych, bo kto czasami nie chciałby żyć po swojemu, z dala od norm, nakazów i przepisów, których coraz więcej.
Kevin Dutton, brytyjski psycholog, w swojej książce stworzył listę zawodów, które najchętniej wybierają psychopaci. Zobaczmy, kto jest na szczycie rankingu zawodów, w których psychopata zarobi najwięcej.

10. Urzędnik

Wskazany przez Duttona, bo empatia, cierpliwość i przesadna moralność nie ułatwiają wykonywania tego zawodu, właśnie dlatego garną się do niego osoby zaburzone.

9. Kucharz

Chodzi tu o szefa kuchni. Psychopaci uwielbiają, kiedy wokół nich dużo się dzieje, a oni jedyni panują nad chaosem. Czerpią satysfakcję z wydawania poleceń i konkretnych działań nastawionych na szybki efekt.

8. Ksiądz lub zakonnica

Nie uwłaczając nikomu, ale osobowość dysocjalna ma to do siebie, że uwielbia mieć wpływ na wszystko, a wręcz manipulować osobami wokół. W kościele nie jest to szczególnie trudne, bo wierni często ślepo wykonują polecenia.

7. Policjant

Według Duttona, psychopata pracujący jako stróż prawa nie musi być bardzo niebezpieczny. Taka osobowość pomaga mu jednak w podejmowaniu szybkich decyzji i ryzyka. Zresztą, bez lekko stępionych emocji i uczuć byłoby to trudne.

6. Dziennikarz

Bezwzględność i bystry umysł oraz brak przesadnej empatii pozwala na bezstronne relacjonowanie wydarzeń i szybkie dotarcie do źródeł informacji. Prowokowanie sytuacji podnoszących ciśnienie u widza, to umiejętność pożądana w mediach.

5. Chirurg

Dla wielu lekarze kojarzeni są z chęcią niesienia pomocy innym i tak zapewne jest, ale lekarze o wiele częściej bywają psychopatami, niż reszta społeczeństwa. Z tego powodu są bardziej odporni na stres i muszą mieć przytępioną empatię, by samem nie zwariować.

4. Sprzedawca

Bliski kontakt z wybrednym klientem wymaga przyjaznej osobowości, ale to nie wystarczy, by odnieść sukces. Konieczna jest niepohamowana chęć zysku i bezwstydne usposobienie. Zwłaszcza, jeśli konieczne jest drobne oszustwo, aby sprzedać dany towar.

3. Prezenter radiowy lub telewizyjny

Jak czytamy w Wikipedii, osobowość dysocjalna ma to do siebie, że idzie w parze z samouwielbieniem. Aby zrobić karierę w mediach trzeba być w jakimś stopniu narcyzem. W przeciwieństwie do dziennikarza, prezenter siedzi i przekazuje informacje, bo przecież jest cudowny i nic więcej nie musi robić. Codziennie przekazuje traumatyczne wiadomości, których czasami nie możemy słuchać, a on czuje się, jak ryba w wodzie.

2. Prawnik

Zimne serce, to podstawa. Chociaż prawnik z założenia ma pomagać – nie może podchodzić do swojego klienta zbyt emocjonalnie. Musi oceniać na chłodno, bo tylko wtedy linia obrony ma szansę na powodzenie. I nie ważne, że godzinami pracuje nad obroną osoby, którą w głębi duszy uznaje za winną.

1. Dyrektor

Jeśli, ktoś pcha się na stanowisko dyrektorskie, to przyda mu się zimna krew i umiejętność panowania nad chaosem. Praca na najwyższym stanowisku wymaga szybkiej oceny sytuacji i podejmowania radykalnych decyzji. Dla dyrektorów nie istnieje obawa o krytykę, a wielu z nich piastuje wysokie stanowiska, które dają im władzę, pozwalają sprawować kontrolę na innymi, manipulować nimi, wykorzystywać do swoich celów.

Cechy psychopatyczne w życiu i pracy

Oczywiście, przytoczone zawody należy traktować trochę z przymrużeniem oka, bo nie każdy dyrektor, czy dziennikarz wybrał swój zawód z tych samych powodów. Jednak wszystkie wymienione zawody łączy fakt, że są dobrze płatne.

Z kolei prof. Robert Hare opracował tzw. “Skalę Obserwacyjną Skłonności Psychopatycznych”, na podstawie której ocenia, czy człowiek posiada niepokojące skłonności. Składa się na nią 20 elementów takich jak: łatwość wysławiania się i powierzchowny urok, brak wyrzutów sumienia i poczucia winy, przesadne poczucie własnej wartości, potrzeba stymulacji i skłonność do odczuwania znużenia, łatwość w kłamaniu i manipulowaniu, rozwiązłość czy brak realistycznych długofalowych celów. Ponoć, przeciętny człowiek osiąga zazwyczaj poniżej 5 punktów na 40. Zaś psychopata – co najmniej 30. Większe zaniepokojenie powinien wzbudzić wynik powyżej 20 punktów.

Wiele z powyższych cech – szczególnie związanych z manipulacją i brakiem wyrzutów sumienia, ale też urokiem i inteligencją sprzyja robieniu kariery. Przykładowo, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Dominique Strauss Kahn, skompromitowany oskarżeniami o udział w orgiach, próbę gwałtu i sutenerstwo spełnia większość kryteriów z listy Hare’a.

Jak rozpoznać psychopatę?

Jak twierdzi wielu psychologów, bardzo trudno rozpoznać psychopatę. Często wydają się bardzo zwyczajni,uprzejmi i mili, wielu z nich ma charyzmę i potrafi zdobyć sympatię innych, przez co łatwo przychodzi im perfekcyjna manipulacja. Bywają niepokonani w zawodach, które pozwalają na podejmowanie decyzji i zarządzanie, za to nie sprawdzają się w obsłudze klienta, bo to wymaga empatii.

Jak wiadomo, dla firm i ich akcjonariuszy najważniejszy ostatecznie jest wynik finansowy, a nie sposób, w jaki cel zostanie osiągnięty. Nic dziwnego, że cechy psychopatyczne sprzyjają budowaniu kariery, ale bez wątpienia, nie pomagają w życiu towarzyskim.