Średnie Zarobki: 2000 tys. Prawdziwe dane o zarobkach!

Średnie Zarobki

Pojawiły się nowe dane o średnich zarobkach. Ponoć są to bardziej prawdziwe statystyki i mniej irytujące, bo jak czytamy na Business Insider – obejmują firmy do 9 osób, o których wcześniej zapomniano.

Jakie są średnie zarobki? GUS podaje, że często to 2000 zł!

Jak czytamy na Business Isnider, statystyki zarobków, które serwowano nam dotychczas, obejmowały dane z firm zatrudniających powyżej 9 osób. A to oznacza, że badamy pensje ok. 60 proc. wszystkich pracowników w kraju.
Wiadomo, że w mniejszych firmach zarabia się mniej, stąd tak wcześniejsze wysokie średnie zarobki, które frustrują każdego normalnego człowieka. Nic dziwnego, że na nowy raport ludzie zareagowali bardzo żywiołowo, bo wiele osób, by poradzić sobie z rachunkami musi zaciągać pożyczki.

Nic więc dziwnego, że średnia płaca na poziomie 4,5 tys. zł brutto może wywoływać w społeczeństwie osłupienie. Szczególnie kiedy połowa pracowników w średnich i w większych firmach nie zarabia więcej niż 3300. zł brutto (ok. 2400 zł na rękę). Z nowego raportu dowiadujemy się, że miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego w 2017 r. ukształtowało się na poziomie 2800 zł brutto, czyli około 2000 tysięcy na rękę.

Należy tutaj zaznaczyć, że średnia płaca jest dodatkowo dość mocno zaburzona. Zawyża ją w szczególności woj. mazowieckie, gdzie średnia wynosiła 2900-3400 zł brutto. Na wschodzie Polski wynagrodzenia w mikrofirmach wahały się z kolei od 2300 zł do 2500 zł.