Super program PiS 500 plus, dla emerytów? Dla kogo, kto dostanie?

Super program pis

Informacji jest bardzo mało, ale chodzi o tzw. “super program”, który partia rządząca aktualnie zamierza niebawem wprowadzić. Tak przynajmniej twierdzi Onet.pl, ale na próżno szukać szczegółów na ten temat. W kolejce, ustawiają się emeryci i niepełnosprawni, ale informacji jest zbyt mało.

Dla kogo Super Program PiS?

Onet napisał dzisiaj, ze Prawo i Sprawiedliwość ma być partią zgody i pojednania. Partia rządząca zamierza w czasie kampanii położyć nacisk na pokazanie wyborcom, że jeśli opozycja dojdzie do władzy to wycofa znane społeczne reformy “dobrej zmiany” jak np. program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego.

Dalej czytamy, że chodzi o zaoferowanie Polakom kolejnych gospodarczych i socjalnych reform, w tym nowy super-program na miarę 500 plus. Tak roboczo nazywa się ten program i teraz wszyscy obstawiają, kto dostanie kasę.
Uważam, że w pierwszej kolejności powinni dostać emeryci, czyli my wszyscy w przyszłości. Bo na razie, nasza przyszłość maluje się w czarnych barwach. Nie dość, że nie stać nas będzie na opłaty, to w dodatku, nie dostaniemy się do żadnego lekarza, bo kolejki są nawet do prywatnych specjalistów.

PiS zapowiada wsparcie!

Więc dzisiaj możemy przeczytać, jak jeden z członków partii PiS mówi:

“Zdajemy sobie sprawę, jak wiele dobrego i jak ważny okazał się program 500 plus. Jeśli chcemy wygrać kolejne wybory musimy Polakom pokazać, że wciąż dla nas najważniejsze są polskie rodziny, zwykłe Polki i zwykli Polacy”

Przyznam, że to brzmi ładnie, tylko mam wątpliwość, kto z nas załapię się do kategorii zwykłego Polaka, lub do polskiej rodziny. W sumie nie wiem, co oznaczają te slogany i czy spełniam te warunki. Bo rozumiem, że bycie, po prostu, Polakiem nie wystarczy. Rano przejrzałem inne portale i nie znalazłem odpowiedzi, kto dokładnie dostanie kasę, ale będę śledzić ten temat.

Kiełbasa wyborcza, czy naprawdę super program?

Jak wiadomo, mamy rok wyborczy i wiele jeszcze pięknych słów usłyszymy. Bowiem, super program może okazać się tylko kiełbasą wyborczą, której nikt nigdy nie zrealizuje. Przykładowo, w poprzednik roku usłyszeliśmy wiele sloganów, które obiecywały pomoc dla emerytów i niepełnosprawnych. Jak widać, wiele w tym było obiecanek bez pokrycia w rzeczywistości.

Być może, tym razem społeczeństwo zasłuży na konkretniejsze wsparcie i pieniądze z budżetu wpadną do kieszeni innych grup – nie tylko do tych, którzy mają dzieci. Wiele mówi się ostatnio o modyfikacji wsparcia 500 plus, by otrzymywali je tylko ci rodzice, którzy pracują.

Warto wspomnieć, że nawet wśród tej części opinii publicznej, której nie podoba się całość projektu rewolucji socjalnej, bardzo często można usłyszeć opinie, że akurat 500 + to pomysł potrzebny i mimo wad całkiem sensowny. Stanowi zapowiedź zerwania ze szkodliwą, ekonomiczną zapaścią i lekceważeniem spójności społecznej. Zwolennicy dostrzegają w tym programie nadzieję na zmniejszenie ubóstwa, na efekt popytowy oraz na pobudzenie rodzenia dzieci.

Jak podaje Polityka.pl, według kanonicznej wersji wydarzeń autorem koncepcji 500 plus jest Jarosław Kaczyński, a pomysł miał się urodzić pod koniec 2013 roku. Lider partii PiS spotkał się wówczas z pewnym biznesmenem i rozmawiali oni gospodarce. Podobno, przedsiębiorca opowiadał, że jego zdaniem Polacy nie chcą już pochwał, prezentów ani dodatkowych urlopów, zaś tylko żywą gotówkę do ręki.