Tylko na złocie można było zarobić, w co inwestować?

złoto

Spokojnie nie było na rynku złota, ale jak podaje Bankier.pl, tylko na nim można było realnie zarobić w 2018 roku. Na początek wyjaśnijmy, że próby złota wskazują, jak dużo tego kruszcu znajduje się w określonej mieszance.

Ile warte jest złoto?

W skupie, cena za gram złota próby 585, oscyluje obecnie w granicach ok. 80 złotych i jest to jednocześnie cena za gram 14-karatowego złota, ponieważ złoto próby 585 jest złotem 14-karatowym. Wobec powyższego można śmiało powiedzieć, że 1 gram jest wart dosyć sporo!

Jak podaje Parkiet.pl, w czasie gdy coraz więcej światowych indeksów wchodzi w bessę, a ropa pogłębia straty, notowania złota pną się w górę. Od początku grudnia złoto zdrożało o 4,75 proc.
Zaś w ujęciu dolarowym w listopadzie i w grudniu 2018 złoto odrobiło prawie całe straty, wychodząc z głębokiego minusa. W roku ubiegłym osłabienie euro, złotego czy juana doprowadziło do wygenerowania całkiem przyzwoitych osiągów kruszcu.

Ile można było zarobić na złocie?

Podsumowując 2018 rok, licząc w PLN złoto dało zarobić 5,8%, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich głównych klas aktywów! Tutaj Bankier porównuje, że polska giełda spadła o 9,5%, fundusze akcji przyniosły przeciętną stratę aż 12,5%. Z kolei polskie fundusze dłużne średnio przyniosły tylko 0,75%, przy czym nawet najlepsze z nich nie dały więcej niż 3,8%. Zaś z funduszy rynku pieniężnego można było wycisnąć średnio 1,3% do 2,5%, a założona rok temu lokata bankowa wypłaciła przeciętnie 1,5%. Stąd prosty wniosek, że złoto, po prostu, się opłaca!

Dobre przewidywania dla złota

Rzeczpospolita również podsumowuje, słowami, że złoto wraca do łask inwestorów, ponieważ są oni zaniepokojeni negatywnymi prognozami gospodarczymi. Wszystko dlatego, że ostatnie obawy o spowolnienie gospodarcze i konflikty handlowe są dosyć spore i złoto, japoński jen i amerykańskie obligacje rządowe zyskały większe zainteresowanie.

Przykładowo, analityk z Bankier.pl wróży, że perspektywy dla złota w 2019 roku rysują się znacznie lepiej niż 12 miesięcy temu. Zaś portal investing.com twierdzi, ze ceny żółtego metalu mają tendencję do wzrostu, gdy maleją oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych, ponieważ niższe stopy zmniejszają koszt alternatywny posiadania aktywów zagrożonych, takich jak kruszec.

Aktualizacja 13.01.2019

Money.pl poinformowało, że Goldman Sachs (jeden z największych banków inwestycyjnych świata), spodziewa się, że w ciągu najbliższych miesięcy uncja złota podrożeje o 30 dolarów, za pół roku będzie kosztować nawet o 80 dolarów więcej, a na koniec roku zwyżka sięgnie 130 dolarów w porównaniu z obecnym kursem.