Wizy dla Amerykanów – płatna wiza ETIAS dla osób z USA

Bynajmniej nie jest to zemsta, za brak wiz dla Polaków. Bowiem, wizy dla Amerykanów będą obowiązywały przy wjeździe do wszystkich krajów strefy Schengen. Obywatele z USA będą musieli podać numer paszportu, adres internetowy i numer karty płatniczej.

Dlaczego wprowadza się wizy dla Amerykanów?

TVP info podaje, że rozporządzenie ustanawiające system ETIAS przyjęła właśnie Rada Unii Europejskiej, która wyjaśnia, że system ma pomóc poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne. System informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż ma umożliwić kontrolę przyjazdów obywateli państw trzecich zwolnionym z obowiązku wizowego do strefy Schengen.

Ponoć, dzięki możliwości identyfikacji obywateli, którzy mogą stanowić zagrożenie przed ich przybyciem na granice, system ma przyczynić się do zmniejszenia opóźnień na granicach. O całej sytuacji informują amerykańskie media, a tymczasem Bruksela używa określenia „zezwolenie” zamiast „wiza”.

wiza-usa-polska
Wiza dla Amerykanów, to nie to samo, co wiza dla Polaków.

Obywatele USA zaskoczeni wizami

Obywatele z USA przyzwyczaili się, że do Europy można latać “od tak”. Teraz, po wniesieniu opłaty w wysokości 7 euro, system sprawdzi dane podróżującego w katalogach Interpolu. Jeśli system komuś odmówi, osoby te będą musiały poczekać dłużej – na zakończenie dodatkowej procedury kontrolnej.

Portal Do Rzeczy wyjaśnia, że zaostrzenie przepisów wjazdowych wiąże się z potrzebą podniesienia poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją. Ale nie chodzi tylko o Amerykanów, bo system ma objąć kilkadziesiąt krajów, których mieszkańcy obecnie nie potrzebują wizy, by wjechać na terytorium krajów Strefy Schengen.

Ważna uwaga:
Wizy do Polski będą obowiązywały od 2021 roku. Koszt wydania to 7 euro.

Jak zdobyć wizę do Polski?

Nczas.pl podaje, że aplikujące osoby będą musiał wypełnić w internecie wniosek o wizę, co nie powinno zająć więcej niż kwadrans, zaś opłata ma wynieść 7 euro.

Kiedy wchodzą nowe przepisy wizowe?

Nowe przepisy wizowe wejdą w życie w 2021 roku. Wówczas podróżujący będą musieli wypełnić w internecie wniosek o zezwolenie na podróż.

Co jeśli, ktoś nie dostanie wizy?

TVP info dodaje, że jeśli wystąpi wytypowanie pasażera lub pojawi się element wymagający analizy, wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie przez właściwe organy. Wówczas jednostka ETIAS sprawdzi najpierw, czy dane zarejestrowane w dokumentacji wniosku odpowiadają danym uzasadniającym trafienie.

Dla kogo wizy ETIAS?

Jak wspomnieliśmy powyżej, cała administracja związana z wydawaniem wiz ma się odbywać poprzez ETIAS (European Travel Information and Authorisation System). Wp.pl informuje, że ETIAS miałby dotyczyć państw trzecich, więc nie tylko USA. Chodzi również o Izraelczyków, Argentyńczyków czy Japończyków.

Problemy z wizami do USA

Warto zaznaczyć, że wizy dla Amerykanów nie oznaczają tak skomplikowanej procedury, jaką przechodzą rodacy przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem obywatele wielu krajów, kiedy chcą lecieć do Ameryki kupują sobie bilet i na lotnisku w USA załatwiają wizę. Niestety Polacy należą do takiej mniejszości krajów, że już w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski muszą starać się o promesę wizową.

Najpierw musimy złożyć odpowiedni wniosek i go opłacić, a potem czekać na rozmowę kwalifikacyjną z urzędnikiem. Jeżeli przejdziemy egzamin pozytywnie, dostajemy wstępne przyrzeczenie wizy i dopiero wtedy kupujemy bilet i lecimy do USA.

Po przylocie do Ameryki stajemy przed Immigration Officer i dopiero on wbija do paszportu rzeczywistą wizę, albo nie i nie pomoże nawet wstępna zgoda na wizę uzyskaną w Polsce.

RMF FM przypomina, że Stany Zjednoczone utrzymują wizy wjazdowe tylko dla pięciu krajów Unii Europejskiej: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Rumunii i Polski.

Kiedy koniec z wizami dla Polaków?

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce zapowiedziała niedawno, że zniesienie wiz dla Polaków jest jednym z priorytetów. W rozmowie z TVN24 ambasador USA powiedziała:

“Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz.[...] Polacy zasługują na to, by podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.[...] W zasadzie jest mi wstyd, że wciąż musicie się ubiegać o wizy do USA”

Ambasador zaznaczyła, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych ważnym sojusznikiem. Niestety oprócz pięknych słów, temat zniesienia wiz dla Polaków przewija się już zbyt długo. Jak dotąd nic w tej kwestii nie udało się zrobić, ale nigdy wcześniej nie było tak stanowczej deklaracji ze strony USA ws. zniesienia wiz. Ambasador USA w Polsce zapowiedziała, że jest to dla niej sprawa priorytetowa.

Źródła: etiasvisa24.com