Wolimy kupić niż wynająć mieszkanie. Dlaczego kupujemy, a nie wynajmujemy?

kupic, czy wynająć
Kupić, czy wynająć?

Jakiś czas temu media bombardowały nas newsami, że w Niemczech, co druga osoba kupuje mieszkanie na własność, zaś pozostali wolą wynająć mieszkanie i nie mieć wiecznego utrapienia z bankiem. Jak to wygląda dzisiaj?

Wynajmujemy, a nie kupujemy mieszkania

Portal Money.pl właśnie podsunął raport, z którego wynika, że młodzi Polacy przekonują się do najmu, ale jest to trend bardzo powolny i raczej nic w tej materii jeszcze długo się nie zmieni.
Więc okazuje się, że Eurostat w ramach badań ankietowych co roku sprawdza różne aspekty życia na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i niedawno opublikowane dane wskazują, że mieszkamy tak:
– osoby zasiedlające mieszkanie własnościowe bez kredytu – 73,1 proc. populacji,
– osoby zajmujące mieszkanie własnościowe z kredytem – 11,1 proc. populacji,
– osoby zasiedlające mieszkanie wynajmowane za preferencyjny czynsz – 11,5 proc. populacji,
– osoby zajmujące mieszkanie wynajmowane za rynkowy czynsz – 4,3 proc. populacji.

Dlaczego zakup, a nie wynajem?

Dalej czytamy, że na podstawie analizowanych zmian można wysnuć wniosek, że większość młodych osób nadal traktuje najem jako rozwiązanie tymczasowe i stara się zakupić mieszkanie własnościowe po poprawie swojej sytuacji finansowej.

Przejrzałem internet i naprawdę wszyscy ekonomiści dwoją się i troją, by wytłumaczyć, dlaczego w krajach dużo bogatszych od naszego wynajmują nie kupują mieszkania. Na przykład, aż co drugi Niemiec wynajmuje mieszkanie, a w Austrii na wynajem decyduje się 40 procent osób. Niestety nikt nie podaje wiarygodnego powodu, bo padają zdania, ze polakom zawsze coś zabierano lub że za mało interesujemy się ekonomią.

Pod artykułem na Money pl rozgorzała dyskusja, z której wynika raczej, że wolimy mieszkać na swoim, czemu trudno się chyba dziwić.