Zmiany w PIT 2019 – nie trzeba się rozliczać, KAS nas rozliczy ze skarbówką

W 2019 jest kilka ważnych zmian w rozliczaniu się ze skarbówką. Nadal niezmienne jest to, że w życiu pewne są śmierć i podatki. Jednak będzie dużo, dużo prościej, będą 3 plusy i żadnego minusa.

Twój e-PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa

Jak donosi BusinessInsider, PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa, czy KAS, Dodatkowo skrócony do maks. 45 dni zostanie termin do zwrotu nadpłaty podatku. Dotyczyć to będzie osób, które skorzystają z Twojego e-PIT+ lub zdecydują się na samodzielne rozliczenie podatku w sposób elektroniczny.
Nie wiadomo, jak to udogodnienie będzie działało w praktyce, bo projekt jest nadal w fazie przygotowań. Wiadomo, że KAS będzie wypełniać za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Infor pl podaje ponadto, że już 15 lutego 2019 roku uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, za pomocą której podatnicy będą mogli sprawdzić swój PIT, zaakceptować go lub wprowadzić zmiany.

Jeśli pojawią się nowe informacje na ten temat, znajdziesz je na tym kanale.

Podwyższenie kwoty wolnej, a PIT 2019

Kwota wolna to suma przychodów za które nie trzeba płacić podatku. Za rok podatkowy 2018 przysługiwać nam będzie podwyższona kwota wolna, a wzrośnie ona z dotychczasowych 6600 zł do 8000 zł. Warto zaznaczyć, ze jest to łączna wartość przychodów ze wszystkich źródeł opodatkowanych, czyli brutto. Więc jeśli w ciągu roku zarobiłeś 8000 złotych brutto lub mniej, to suma Twojego podatku wyniesie okrągłe 0 złotych. Jeśli natomiast przekroczyłeś tę kwotę o chociażby złotówkę, wówczas podatek zostanie Ci naliczony.

Niższy CIT od 2019

CIT to podatek dla osób prawnych, a osobami takimi jest Skarb Państwa oraz podmioty, którym osobowość prawna została przyznana w przepisach prawa. Od 2019 będziemy mieli niższą stawkę CIT dla małych firm, która wyniesie 9 procent. Jest to propozycja dla przedsiębiorstw, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczy kwoty 1,2 mln euro, a także dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak widać, nowy rok przyniesie parę korzyści, które ułatwią nam życie. A w związku z nadchodzącymi zmianami, radzę obserwować media, bo będzie to rok rewolucyjny jeśli chodzi o podatki.