Zmienić pracę, czy dostać podwyżkę? – audycja, felieton, opinie, komentarze

zmiana pracy czy podwyżka

Nie wiem, czy wiesz, że w małych firmach pensje rosną, ale niestety nie tak, by zbliżyć się do średniej w sektorze przedsiębiorstw. Dlatego porzuć marzenia o podwyżce, po prostu zmień pracę, i obecnie jest to bardziej możliwe niż kiedyś!

Jak zmienić pracę, jak dostać podwyżkę?

GUS informuje, że średnia w sektorze przedsiębiorstw rośnie co miesiąc o ok. 6-7 proc, zaś w branżach, w których najbardziej brakuje rąk do pracy, notuje się wzrost nawet powyżej 10 proc. W mikrofirmach pensje także rosną, ale nie tak by zbliżyć się do średniej w sektorze przedsiębiorstw.

Jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, pracownicy, którzy mogą pozwolić sobie na wybrzydzanie, zmieniają pracę. Okazuje się, że co czwarty polski pracownik to zrobił. A, powód był jeden, ale kluczowy, mianowicie, zarobki w polskich mikrofirmach są dużo niższe niż średnia krajowa.
Z kolei money,pl, donosi, że w 2017 r., gdy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło ponad 4,5 tys. zł brutto, w małych firmach zarabiało się średnio 2800 zł brutto, czyli 2018 zł na rękę.

  • Średnie zarobki małe firmy: 2800 zł brutto,
  • Średnie zarobki duże firmy: 4500 zł brutto.

Oznacza, to, że czytanie porad, o tym jak skutecznie prosić o podwyżkę, nie ma żądnego sensu, bo z pustego i Salomon nie naleje. Po wprowadzeniu 500 plus wiele posad się zwolniło i jest to jedyna, ale istotna dobra zmiana, dla tych, którzy nie otrzymują wsparcia 500 plus.

W małej firmie, nie dostaniesz podwyżki

Według badań, wymarzona pensja Polaka, to 6 tyś zł brutto, czyli 4200 netto i przy obecnym poziomie, wzrostu płać, trzeba będzie kilka lat na nią poczekać. Problem, w tym, że przez inflację, nowa wymarzona płaca prawdopodobnie wrośnie do 6 tyś zł, ale netto.
Ponadto, jak wspomniałem w felietonie „Średnie zarobki – prawdziwe dane”, statystyki są zawyżone, bo dotychczas nie liczono średnich przychodów z małych firm, których w Polsce jest około 60 procent. Zresztą komentarz tego czytelnika dobrze odzwierciedla, jak naprawdę zarabiamy.

Statystyki zarobków

Faktycznie, tylko w średnich i dużych firmach istnieje realna szansa na wysokie zarobki, ale podjęcie takiej pracy bardzo często wiąże się z przeprowadzką. Dobra wiadomość, to taka, że bezrobocie spada i wcale nie musisz siedzieć, w swojej małej firmie, gdzie tylko szef robi prawdziwą kasę.

Tyle w temacie, kolejny felieton w przygotowaniu. Zapraszam do subskrypcji, co oczywiście jest darmowe, wymaga jedynie posiadania konta na YouTube.