ZUS odda podatek od emerytury (kwota wolna wzrosła)

ZUS zwróci podatek zapłacony od kwoty wolnej, czyli pobrane zaliczki od dochodu do 8 tys zł w roku poprzednim. Media oszalały i donoszą, że to niemałe pieniądze, ale to bardzo przesadzone slogany, bo będą to bardzo małe pieniądza albo wcale.

ZUS odda podatek od emerytury z powodu kwoty wolnej

TVN 24 informuje, że kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017, a potem w 2018 r. Mimo zmiany wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Przypomnijmy, że kwota wolna oznacza, zwolnienie z płacenia podatku, jeśli zarobił się mniej niż 8000 zł w całym roku. Kiedyś podatku nie płaciło się do 3000 zł.

Problem polega na tym, że zwrot otrzymają Ci, którzy w 2018 roku mieli dochód nie większy niż 13 000 zł. Skoro, rok ma 12 miesięcy, to łatwo wyliczyć, że zwrot podatku dotyczyć będzie tylko tych, co mieli głodową emeryturę. Jak podaje Fakt.pl osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029,80 zł brutto, może liczyć na 111 zł zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Jedyne, co cieszy, to że w tym roku są kwotowo-procentowe podwyżki emerytur. Większość osób dostanie 70 zł brutto więcej. Świadczenia powyżej 3000 zł podniesione będą procentowo.

Zwrot podatku dla emerytów, jako kiełbasa wyborcza

Socjolodzy zauważają, że zwrot podatku z powodu kwoty wolnej jest kiełbasą wyborczą, bo można było ten “bonus” oddać dużo wcześniej, na przykład przed świętami w grudniu, gdy jest to okres zwiększonych wydatków. Jednak partia rządząca szykuje się na wybory i postanowiła przypomnieć emerytom, że o nich pamięta.

Jak sugeruje Interia.pl wielu osobom marcowa podwyżka emerytury pomyli się zapewne ze zwrotem wspomnianego podatku i do kwietnia będą żyli w przeświadczeniu że emerytura wzrosłą im o 200 zł. Niestety tak nie będzie, zwrot będzie niewielki i jednorazowy. Jak powyżej – zwrot dotyczyć będzie osób, które uzyskały dochód do 13 000 zł w roku 2018.